Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/qumesht-mjalte-750x500-1.jpg

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumështSëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse ky organ, shumë i rëndësishëm, është në rrezik.

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të bëni gjithçka që mundeni për të parandaluar zhvillimin e sëmundjes së zemrës.

Ju mund ta arrini këtë duke ndryshuar disa zakone të jetës që mund të rrezikojnë shëndetin tuaj të zemrës.

Një studim i botuar së fundmi zbuloi se pirja e një gote qumësht çdo ditë mund të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të sëmundjes së zemrës.

Një studim i botuar në International Journal of Obesity zbuloi se pirja e qumështit në baza ditore është shumë e mirë për zemrën.

Studimi përfshiu rreth dy milionë të anketuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar dhe studiuesit zbuluan se të anketuarit që pinin të paktën një gotë qumësht në ditë kishin një rrezik prej 14 për qind më të ulët të zhvillimit të sëmundjes së zemrës, raporton Best Life.

Përveç kësaj, konsumi i rregullt i qumështit gjithashtu nuk do të rrisë kolesterolin, dhe sipas Klinikës Mayo, kolesteroli i lartë mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.

Por, megjithëse qumështi më parë konsiderohej të kishte një nivel të lartë të kolesterolit të qumështit, një studim i ri tregoi se njerëzit që pinë qumësht rregullisht kanë kolesterol të ulët dhe të mirë dhe të keq.

Produktet e tjera të qumështit mund të jenë të mira për zemrën tuaj.

Një studim i vitit 2018 i botuar në revistën The Lancet përfshiu 136.000 të anketuar nga 21 vende për një periudhë nëntëvjeçare dhe u tregua se konsumi ditor i produkteve të qumështit është i mirë për shëndetin e zemrës.

Sipas studimit, më shumë se dy porcione të produkteve të qumështit në ditë shoqërohen me një rrezik 22 për qind më të ulët të zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare.

Për shembull, nëse pini një gotë kos në ditë, rreziku i zhvillimit të sëmundjeve të zemrës është 10 për qind më i ulët.

Departamenti i Bujqësisë i SHBA rekomandon që të rriturit të konsumojnë tre porcione produkte qumështi në ditë.

Do të ishte ideale të konsumoni produkte qumështi me pak yndyrë ose ato që kanë një përmbajtje të ulët yndyre, sepse produkte të tilla sigurojnë lëndë ushqyese kryesore pa yndyrë shtesë.

Nëse për ndonjë arsye nuk doni të konsumoni produkte qumështi, ministria deklaron që dieta juaj duhet të jetë e larmishme dhe e pasur me proteina, kalcium, kalium, magnez, vitaminë D dhe vitaminë A.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Studimi francez tregon se cila vaksinë është më e mirë kundër llojit britanik të COVID-19

Vaksina Pfizer prodhon antitrupa që mund të neutralizojnë llojin indian të koronavirusit, por gjithsesi me efikasitet paksa të zvogëluar sipas testeve laboratorike, sipas një studimi nga studiu

Info Tjera