Shkencë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/asteroid_Earth_1.jpg

Asteroidi më i madh se Statuja e Lirisë mund të futet sot në orbitën e TokësNASA po ndjek një asteroid më të madh se Statuja e Lirisë që do të kalojë pranë planetit Tokë këtë javë.

Qendra e Studimeve të Objekteve të Tokës së Afërt të agjencisë hapësinore konfirmoi shkëmbin hapësinor në faqen zyrtare të internetit dhe sipas Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​ai u zbulua vetëm më 3 Maj nga Anketa e Mount Lemmon.

I quajtur 2021 JF1, asteroidi po ecën nëpër galaktikë me 38,000 mph, rreth 60 mijë km/h sipas listës së NEO të NASA-s Approaches Close.

NASA thotë se diametri i vlerësuar i 2021 JF1 është midis 95 dhe 210m, potencialisht duke e bërë atë më të madh se Statuja e Lirisë në New York e cila qëndron 93m e lartë.

Ajo do të kalojë rreth 3.2 milion milje nga Toka në 13:11 të enjten, 27 maj, sipas të dhënave të NASA.

Kjo mund të tingëllojë shumë larg, por është relativisht afër në aspektin hapësinor – dhe NASA konsideron gjithçka që kalon brenda 120 milion miljeve të planetit tonë si objekte afër Tokës.

Sipas NASA-s, ajo gjithashtu mund të afrohet me Tokën në 5 nëntor të vitit të ardhshëm.

Është klasifikuar si një asteroid Apollo, i cili është një nga llojet më të rrezikshëm.

Asteroidet Apollo përshkojnë një rrugë e cila kryqëzohet me orbitën e Tokës, ndryshe nga asteroidët Amor që nuk e bëjnë këtë.

2021 JF1 është asteroidi më i madh që do kalojë afër Tokës këtë javë, por nuk është i vetmi.

Ekipi i astronomëve të NASA-s aktualisht po ndjek rreth 2,000 asteroide, kometa dhe objekte të tjera që mund të fluturojnë afër Tokës.

Toka nuk ka parë një asteroid të shkallës apokaliptike që nga shkëmbi hapësinor që zhduku dinosaurët 66 milion vjet më parë.

Shumica e asteroideve nuk do të vijnë në kontakt me atmosferën e Tokës, por në raste të rralla.

Të fundit

Arktiku po ngrohet tri herë më shpejt se planeti që nga viti 1971

Arktiku po ngrohet tri herë më shpejt se planeti që nga viti 1971, më shumë sesa besohej më parë, paralajmëron një raport i Monitorimit dhe Vlerësimit të Arktikut (AMAP). “Një përditës

Të gjithë sytë nga qielli

Të mërkurën të gjithë sytë nga qielli, pasi do të ketë shumë surpriza. Është koha kur do të kemi një eklips hënor total, sepse hera e fundit që ishim në gjendje të shijonim një nga k

Mbeturinat plastike do të kthehen në karburant për avionët

Studiuesit në Universitetin Shtetëror të Uashingtonit kanë zhvilluar një metodë të re për shndërrimin e mbeturinave plastike në karburant avioni. Teknika, e detajuar të hënën në revistë

Shkencëtarët krijojnë bojën ultra-të bardhë që ‘freskon’ ndërtesat në verë

Shkencëtarët kanë krijuar një bojë ultra-të bardhë që mund të reflektojë 95.5 përqind të dritës së diellit që bie në sipërfaqen e saj. Kjo karakteristikë e mahnitshme bën që një s

Zbulohet mënyra për kthimin e nuhatjes pas COVID

Studime të shumta po bëhen për njerëzit që luftojnë për të rimarrë ndjenjën e tyre të nuhatjes pasi janë sëmurë me Covid. Studiuesit sugjerojnë që njerëzit t’i nënshtrohen “trajn

Një asteroid i madh më 21 mars do të kaloj pranë Tokës

Asteroidi me gjerësi 900 metra do të kalojë pranë Tokës më 21 mars, por ekspertët pretendojnë se nuk ka asnjë arsye që njerëzimi të shqetësohet. Agjencia Amerikane e Hapësirës NASA njof

Info Tjera