Shkencë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/Plastic-in-Ocean.jpg

Mbeturinat plastike do të kthehen në karburant për avionëtStudiuesit në Universitetin Shtetëror të Uashingtonit kanë zhvilluar një metodë të re për shndërrimin e mbeturinave plastike në karburant avioni.

Teknika, e detajuar të hënën në revistën Chem Catalyst , mund të ndryshohet për të kthyer mbeturinat plastike në një larmi produktesh hidrokarburesh të kërkuara.

Metoda e shndërrimit është shumë efikase, duke punuar në temperatura të moderuara dhe duke shndërruar gati 90 përqind të materialit hyrës. Teknika është gjithashtu e shpejtë, duke marrë më pak se një orë nga fillimi në fund.

“Në industrinë e riciklimit, kostoja e riciklimit është thelbësore”, tha studiuesi kryesor Hongfei Lin.

Akumulimi i plastikës në ekosistemet në të gjithë globin mbetet një nga problemet më të ngutshme mjedisore të planetit. Ndërsa copa më të mëdha të plehrave plastikë si qeset, shishet dhe veshjet sintetike prishen, këto pjesë të vogla plastike, ose mikroplastikë, mund të filtrohen në trupa uji ose të hidhen në atmosferë dhe të depozitohen në vende të largëta, përcjell abcnews.al.

Kërkimet sugjerojnë se copa të vogla plastike po konsumohen nga koralet dhe molusqet, madje po gëlltiten nga krijesa të detit të thellë që jetojnë disa mijëra metra nën sipërfaqen e oqeanit. Kur plastika hidhet në vend që të riciklohet, ajo dëmton dy herë mjedisin.

Përveç shkaktimit të dëmtimit të drejtpërdrejtë ekologjik, plastika e hedhur siguron që plastika e re duhet të gjenerohet për të përmbushur kërkesat komerciale dhe prodhimi i plastikës mbetet një proces intensiv i karbonit.

Shndërrimi i mbetjeve plastike në produkte të përdorshëm mund të ndihmojë në tkurrjen e gjurmës së karbonit në industrinë plastike. Në mënyrë tipike, plastika e ricikluar thjesht shkrihet dhe ribotohet, por procesi i riciklimit zvogëlon cilësinë dhe integritetin strukturor të plastikës.

Mbeturinat plastike gjithashtu mund të shndërrohen në kimikate të përdorshme, por metodat e shndërrimit aktualisht janë shumë të shtrenjta dhe kërkojnë shumë energji. Si rezultat, vetëm 9 përqind e mbetjeve plastike riciklohen në Shtetet e Bashkuara.

Teknika e shndërrimit ka punuar në temperatura afërsisht 428 gradë Fahrenheit, shumë më të ulëta se temperaturat e përdorura për metodat e tjera të konvertimit.

“Para eksperimentit, ne vetëm spekuluam por nuk e dinim nëse do të funksiononte,” tha Lin. “Rezultati ishte aq i mirë”.

Të fundit

Arktiku po ngrohet tri herë më shpejt se planeti që nga viti 1971

Arktiku po ngrohet tri herë më shpejt se planeti që nga viti 1971, më shumë sesa besohej më parë, paralajmëron një raport i Monitorimit dhe Vlerësimit të Arktikut (AMAP). “Një përditës

Asteroidi më i madh se Statuja e Lirisë mund të futet sot në orbitën e Tokës

NASA po ndjek një asteroid më të madh se Statuja e Lirisë që do të kalojë pranë planetit Tokë këtë javë. Qendra e Studimeve të Objekteve të Tokës së Afërt të agjencisë hapësinore k

Të gjithë sytë nga qielli

Të mërkurën të gjithë sytë nga qielli, pasi do të ketë shumë surpriza. Është koha kur do të kemi një eklips hënor total, sepse hera e fundit që ishim në gjendje të shijonim një nga k

Shkencëtarët krijojnë bojën ultra-të bardhë që ‘freskon’ ndërtesat në verë

Shkencëtarët kanë krijuar një bojë ultra-të bardhë që mund të reflektojë 95.5 përqind të dritës së diellit që bie në sipërfaqen e saj. Kjo karakteristikë e mahnitshme bën që një s

Zbulohet mënyra për kthimin e nuhatjes pas COVID

Studime të shumta po bëhen për njerëzit që luftojnë për të rimarrë ndjenjën e tyre të nuhatjes pasi janë sëmurë me Covid. Studiuesit sugjerojnë që njerëzit t’i nënshtrohen “trajn

Një asteroid i madh më 21 mars do të kaloj pranë Tokës

Asteroidi me gjerësi 900 metra do të kalojë pranë Tokës më 21 mars, por ekspertët pretendojnë se nuk ka asnjë arsye që njerëzimi të shqetësohet. Agjencia Amerikane e Hapësirës NASA njof

Info Tjera