Shkencë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/asteroid_Earth_1.jpg

Një asteroid i madh më 21 mars do të kaloj pranë TokësAsteroidi me gjerësi 900 metra do të kalojë pranë Tokës më 21 mars, por ekspertët pretendojnë se nuk ka asnjë arsye që njerëzimi të shqetësohet.

Agjencia Amerikane e Hapësirës NASA njoftoi se asteroidi “2001-FO32” do të kalojë pranë Tokës në një distancë prej dy milion kilometrash, e cila është sa pesë herë distanca midis Tokës dhe Hënës.

Ekspertët e NASA-s pretendojnë se nuk ka rrezik që asteroidi të përplaset me planetin tonë, por se do të jetë një mundësi e jashtëzakonshme për astronomët të ndjekin lëvizjen e një trupi qiellor shkëmbor që do të udhëtojë me një shpejtësi prej 124 mijë kilometra në orë.

Kjo është një shpejtësi dukshëm më e lartë se ato të regjistruara gjatë fluturimeve të mëparshme të asteroideve.

Instituti i Teknologjisë në Kaliforni tha se ky është një asteroid që u formua në thellësitë e sistemit diellor dhe se kalimi tjetër i asteroidit pranë tokës pritet në vitin 2052.

Të fundit

Arktiku po ngrohet tri herë më shpejt se planeti që nga viti 1971

Arktiku po ngrohet tri herë më shpejt se planeti që nga viti 1971, më shumë sesa besohej më parë, paralajmëron një raport i Monitorimit dhe Vlerësimit të Arktikut (AMAP). “Një përditës

Asteroidi më i madh se Statuja e Lirisë mund të futet sot në orbitën e Tokës

NASA po ndjek një asteroid më të madh se Statuja e Lirisë që do të kalojë pranë planetit Tokë këtë javë. Qendra e Studimeve të Objekteve të Tokës së Afërt të agjencisë hapësinore k

Të gjithë sytë nga qielli

Të mërkurën të gjithë sytë nga qielli, pasi do të ketë shumë surpriza. Është koha kur do të kemi një eklips hënor total, sepse hera e fundit që ishim në gjendje të shijonim një nga k

Mbeturinat plastike do të kthehen në karburant për avionët

Studiuesit në Universitetin Shtetëror të Uashingtonit kanë zhvilluar një metodë të re për shndërrimin e mbeturinave plastike në karburant avioni. Teknika, e detajuar të hënën në revistë

Shkencëtarët krijojnë bojën ultra-të bardhë që ‘freskon’ ndërtesat në verë

Shkencëtarët kanë krijuar një bojë ultra-të bardhë që mund të reflektojë 95.5 përqind të dritës së diellit që bie në sipërfaqen e saj. Kjo karakteristikë e mahnitshme bën që një s

Zbulohet mënyra për kthimin e nuhatjes pas COVID

Studime të shumta po bëhen për njerëzit që luftojnë për të rimarrë ndjenjën e tyre të nuhatjes pasi janë sëmurë me Covid. Studiuesit sugjerojnë që njerëzit t’i nënshtrohen “trajn

Info Tjera