Shkencë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/eclipse.jpg

Të gjithë sytë nga qielliTë mërkurën të gjithë sytë nga qielli, pasi do të ketë shumë surpriza.

Është koha kur do të kemi një eklips hënor total, sepse hera e fundit që ishim në gjendje të shijonim një nga këto karakteristika ishte më 21 janar 2019, sepse në vitin 2020 kishim vetëm eklipse të dobëta.

Eklipsi i plotë i hënës do të jetë i dukshëm në mëngjes në Amerikën Veriore dhe Jugore dhe në mbrëmje në Azinë e Lindjes së Largët dhe Australinë.

Fatkeqësisht, eklipsi i plotë i hënës nuk do të jetë i dukshëm në Spanjë, megjithëse hëna e plotë do të jetë një super hënë, por ne do të jemi në gjendje ta shohim atë përmes internetit që, si gjithmonë, do të ketë shumë transmetime të drejtpërdrejta.

Hëna do të jetë në ombrellën e errët të yokës për një periudhë mjaft të shkurtër kohe: 14 minuta e 31 sekonda.

Megjithëse nga fillimi deri në fund eklipsi do të zgjasë pak më shumë se tre orë për të kaluar hijen e tokës.

Të fundit

Arktiku po ngrohet tri herë më shpejt se planeti që nga viti 1971

Arktiku po ngrohet tri herë më shpejt se planeti që nga viti 1971, më shumë sesa besohej më parë, paralajmëron një raport i Monitorimit dhe Vlerësimit të Arktikut (AMAP). “Një përditës

Asteroidi më i madh se Statuja e Lirisë mund të futet sot në orbitën e Tokës

NASA po ndjek një asteroid më të madh se Statuja e Lirisë që do të kalojë pranë planetit Tokë këtë javë. Qendra e Studimeve të Objekteve të Tokës së Afërt të agjencisë hapësinore k

Mbeturinat plastike do të kthehen në karburant për avionët

Studiuesit në Universitetin Shtetëror të Uashingtonit kanë zhvilluar një metodë të re për shndërrimin e mbeturinave plastike në karburant avioni. Teknika, e detajuar të hënën në revistë

Shkencëtarët krijojnë bojën ultra-të bardhë që ‘freskon’ ndërtesat në verë

Shkencëtarët kanë krijuar një bojë ultra-të bardhë që mund të reflektojë 95.5 përqind të dritës së diellit që bie në sipërfaqen e saj. Kjo karakteristikë e mahnitshme bën që një s

Zbulohet mënyra për kthimin e nuhatjes pas COVID

Studime të shumta po bëhen për njerëzit që luftojnë për të rimarrë ndjenjën e tyre të nuhatjes pasi janë sëmurë me Covid. Studiuesit sugjerojnë që njerëzit t’i nënshtrohen “trajn

Një asteroid i madh më 21 mars do të kaloj pranë Tokës

Asteroidi me gjerësi 900 metra do të kalojë pranë Tokës më 21 mars, por ekspertët pretendojnë se nuk ka asnjë arsye që njerëzimi të shqetësohet. Agjencia Amerikane e Hapësirës NASA njof

Info Tjera