Shtëpia ime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/26dcefec377af8b84ab5244f100ac6ec.jpg

5 llambadarët më ikonik në botëLlambadarët kanë qenë një simbol i pasurisë dhe statusit që nga krijimi i tyre, ku më të pasurit e kanë përfshirë gjithnjë këtë element në dekorin e tyre të brendshëm.

Llambadarët kanë qenë një simbol i pasurisë dhe statusit që nga krijimi i tyre, më të pasurit e kanë përfshirë gjithnjë këtë element në dekorin e sallave, dhe dhomave të tjera, që nga kohërat mesjetare me llambadarë qirinjsh, deri në llambadarët kristal të shekullit të 18-të.

Edhe pse llambadarët kanë rreth e rrotull për shumë shekuj dhe ka qindra mijëra dizajne llambadarësh të ndryshëm në të gjithë botën, ne kemi sjellë 5 llambadarët më ikonikë në botë.  

Paris Opera House – Palais Garnier

Palais Garnier është një nga ndërtesat më të bukura në Paris.

E ndërtuar nga 1861 deri në 1875 nga arkitekti Charles Garnier, ndërtesa përmban shumë llambadarë, përfshirë këtu llambadarin ikonik prej bronzi dhe kristali.

Pallati Buckingham, Londër

Vendbanimi zyrtar i Mbretëreshës Elizabeth II është shtëpia e disa llambadarëve shumë të pasur dhe disa prej atyre më ikonikë!.

Një prej tyre, më ikonik është vendosur në dhomën e Bardhë të Pikturave.

Pallati i Versajës, Paris

Pallati i Versajës, i njohur për shkëlqimin e tij të lartë është shtëpia e disa prej llambadarëve më mahnitës dhe më të njohura në botë!.

Salla e Pasqyrave ka tavane të veshura jo vetëm me piktura të bukura, por edhe me llambadarë mahnitës kristal të cilët janë ndoshta më të famshmit!.

Pallati Dolmabahçe, Stamboll

Pallati i pasur i vendosur në Stamboll përmban një koleksion të jashtëzakonshëm llambadarësh kristal, por ai më ikonik është ndoshta llambadari kristal bohem që erdhi në pallat si një dhuratë nga Mbretëresha Viktoria.

Chandelier Bar Vegas, Las Vegas

E fundit në këtë listë nuk është një llambadarë, por një bar arkitektura e të cilit i ngjan një llambadari, dhe është një nga llambadarët më të famshëm, edhe nëse nuk është një i vërtetë.

Të fundit

Maria Sharapova prezantoi në botë linjën e saj të parë të mobilieve

Rusja Maria Sharapova, dikur tenistja më e mirë në botë (fituese e pesë turneve Grand Slam), këto ditë ka prezantuar linjën e saj të parë të mobilieve dhe detajeve për shtëpi Në bashkëp

3 aksesorët që ju bëjnë t’i shijoni pushimet këtë verë

Shprehja e njohur “shtëpi e ëmbla shtëpi” ka me vete atë ndjenjën e komfortit që e kërkojmë kudo, edhe kur shkojmë me pushime gjatë verës. Detajet janë ato që bëjnë diferencën, nda

Nis ndërtimi i eko-qytetit me 42,000 shtëpi

Singapori po ndërton eko-qytetin Tengah që përfshinë 42,000 shtëpi të reja në pesë zona banuese. Ky do të jetë vendbanimi i 24-të i ndërtuar nga qeveria e Singaporit që nga Lufta e Dytë

Shtëpizat më të bukura miniaturale në vitin 2020: Kreative dhe të bukura

Është shumë mbresëlënëse të vështrohet deri ku shkojnë kreativiteti dhe zgjuarsia njerëzore – thuhet në përshkrimin e videos “Living Big In A Tiny House”, ka publikuar videon e shtë

Prezantohet projekti 500 miliard dollarësh

Princi i kurorës Mohamed bin Salman zbuloi projektin e tij të fundit për ndërtimin e një qyteti të ri të quajtur “më i avancuari në botë” në një projekt prej 500 miliard dollarësh. Ne

Pesë plane frymëzuese për banesa të vogla

Banesat bashkëkohore të dimensioneve të vogla janë bërë simbol i efikasitetit dhe i dizajnit të jashtëzakonshëm Nuk është për t’u habitur që apartamentet modeste për arkitektët dhe de

Info Tjera