Shtëpia ime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/FEA_Cecelia_01.jpg

Lulet që ju sjellin freski në shtëpiÇdo bimë sjell begati dhe përfitime në një mënyrë të caktuar.

Atmosfera e bukur natyrore dhe disponimi i mbushur me energji, që na e japin bimët tona, janë të plota kur ne vetë i mbjellim dhe kujdesemi për to.

Mundohuni të pasuroni hapësirën dhe jetën tuaj me këtë aktivitet joshës, dhe kjo do t’ju kthehet shumëfish.

Formula e provuar dhe e thjeshtë sipas së cilës çdo shtëpi apo apartament bëhet shtëpi është kur hapësira zbukurohet me lule.

Lulja e ndryshon ambientin, i jep shtëpisë një ndjenjë të gjallë dhe të ngrohtë, dhe ajo ndikon në gjendjen shpirtërore dhe në të gjithë ata që jetojnë në të.

Kjo është veçanërisht e dukshme në ditët gri të dimrit të gjatë, kur ngjyra e luleve të shtëpisë dhe gjelbrimi i bimëve në shtëpi kujtojnë shpresën që sjellin ditët me diell.

Për shumë njerëz, lulet janë një burim lumturie, njohuri e mbështetur nga provat shkencore.

Çdo bimë sjell begati dhe përfitime në një mënyrë të caktuar.

Atmosfera e bukur natyrore dhe disponimi i mbushur me energji, që na japin bimët tona, janë të plota kur ne vetë i mbjellim dhe kujdesemi për to.

Mundohuni të pasuroni hapësirën dhe jetën tuaj me këtë aktivitet joshës, dhe kjo do t’ju kthehet shumëfish.

Ju do të shpërbleni veten dhe të dashurit tuaj me diçka që sjell tregimin, atmosferën, erën, energjinë dhe bukurinë e vet.

Kujdesuni për gjethet e tyre dhe pëshpëritni atyre ndonjëherë ndonjë fjalë të këndshme.

Falënderoni ata për bukurinë dhe jetën e tyre, kurse ata do të ndiejnë dashurinë dhe vëmendjen tuaj dhe do t’ju shpërbëjenë me bukuri, ajër të pastër dhe besim të pathyeshëm.

Këtu janë disa sugjerime për lulet që do të dekorojnë shtëpinë tuaj:

Kërpi i vjerës (lat. Sansevieriatrifasciata“Laurentii”) është një bimë me gjethe të drejta të zgjatura dhe të plota.

Pastron ajrin nga benzeni, formaldehidi dhe trikloretileni.

Kjo bimë nuk kërkon ndonjë mënyrë të veçantë për kultivimin e saj, ajo toleron mirë edhe diellin dhe hijen, dhe mund të vendoset pranë radiatorëve pasi vetë lulja nuk duron lagështi të tepërt.

Përveç heqjes së toksinave nga hapësira, gjithashtu është e shkëlqyeshme edhe për dhomën e gjumit pasi prodhon oksigjen gjatë natës.

Luleshqerra e Transvalit është një lule që pastron hapësirën nga azoti, benzeni dhe formaldehidi.

Kjo lule me ngjyrë të bukur thith komponimet e dëmshme që gjenden në tymin e cigareve.

Ekzistojnë rreth 100 lloje të ndryshme të luleshqerrave të Transvalit, më së shpeshti të verdha, rozë, të kuqe, portokalli dhe të bardha.

Luleshqerra e Transvalit nuk kërkon ndonjë kujdes të veçantë, i pëlqen vendet me diell dhe mund t’i durojë nxehtësisë.

E tëra çfarë duhet të bëni është shpesh ta ujisish dhe ta lejosh ta zbukurojë hapësirën tënde.

Dracena (lat. Dracaena) është një bimë tropikale që ka origjinën e saj në Madagaskar.

Ajo filtron shumë toksina, përfshirë edhe formaldehidin.

Kjo bimë nuk duhet të ekspozohet ndaj dritës së drejtpërdrejtë, dhe poashtu nuk do të durojë as shumë ftohtë.

Nëse kushtet janë të përshtatshme, dracena mund të arrijë një lartësi deri në 3 metra, kështu që duket se do të dekorojë shtëpinë tuaj me pamjen e saj të hollë.

Aloe – Shkatërrues i shumë komponimeve të dëmshme në ajër, duke përfshirë rrezatimin nga ekranet televizive dhe monitorët e kompjuterëve.

Përveç kësaj, gjethet e aloes mund të përdoren gjithashtu për trajtimin e djegieve dhe përgatitjen e preparateve të ndryshme të dobishme për lëkurën.

Një aloe arrin njësoj si 9 pastrues biologjik të ajrit në hapësirën e brendshme.

Bambusi–palma është një bimë tropikale dhe një nga pastruesit më të mirë të ajrit.

Përsosmërisht filtron formaldehidin, triklorethilenin, ksilenin dhe toluenin.

Nuk duhet të vendoset drejtpërdrejt në diell, por gjithsesi duhet t’i sigurohet dritë e mjaftueshme.

Bukuria karakteristike e kësaj bime i detyrohet faktit që pamja e saj gjithmonë të kujton atmosferën e ngrohtë të verës.

Zambaku (lat.Spathiphyllum “Mauna Loa”) është një bimë shtëpie që ushqehet nga rrezatimi i dëmshëm, kështu që vendi ideal për vendosjen e saj është përkrah monitorit të TV ose kompjuterit.
Thith benzenin, formaldehidin, trikloretilenin, amoniakun, ksilenin dhe toluenin, të cilat në sasi shumë të vogla mund të shkaktojnë pështjellje dhe lodhje.

Duhet të keni kujdes me këtë spatifilum elegant, pasi lëngu i tij helmues në kontakt me lëkurën mund të shkaktojë acarim.

Gjithashtu duhet të mbahet larg fëmijëve të vegjël dhe kafshëve shtëpiake, sepse nëse gëlltitet ndonjë pjesë e gjetheve të saj mund të shkaktojë dhimbje në stomak dhe vjellje.

Urthi (lat. Hederahelix) është një bimë zvaritëse që rritet zakonisht nëpër shtëpi, por mund të rritet edhe si bimë shtëpie.

Urthi heq 60 përqind të komponimeve të dëmshme në ajër brenda vetëm 6 orëve nga vendosja në hapësirë.

Fikusi (lat.. Ficuselastica)–është bimë me gjelbërim të përhershëm, dhe ka prjardhjen nga India.

Për shkak të pamjes së saj tropikale, ajo do të dekorojë bukur shtëpinë dhe në të njëjtën kohë në mënyrë efektive largon monoksidin, formaldehidin dhe komponimet e tjera të dëmshme në ajër.

Gjethet janë zakonisht të gjëra, jeshile të errët dhe me shkëlqim.

Për të ruajtur shkëlqimin e tyre, ata duhet të jenë pa pluhur.

Fikusi ka nevojë për pak dritë, ujitje të rregullt, por nuk thahet nëse e lini në hije edhe nëse anashkaloni ujitjen.

Kini kujdes nëse keni fëmijë të vegjël ose kafshë shtëpiake, pasi gjethet mund të jenë helmuese.

Të fundit

Maria Sharapova prezantoi në botë linjën e saj të parë të mobilieve

Rusja Maria Sharapova, dikur tenistja më e mirë në botë (fituese e pesë turneve Grand Slam), këto ditë ka prezantuar linjën e saj të parë të mobilieve dhe detajeve për shtëpi Në bashkëp

3 aksesorët që ju bëjnë t’i shijoni pushimet këtë verë

Shprehja e njohur “shtëpi e ëmbla shtëpi” ka me vete atë ndjenjën e komfortit që e kërkojmë kudo, edhe kur shkojmë me pushime gjatë verës. Detajet janë ato që bëjnë diferencën, nda

Nis ndërtimi i eko-qytetit me 42,000 shtëpi

Singapori po ndërton eko-qytetin Tengah që përfshinë 42,000 shtëpi të reja në pesë zona banuese. Ky do të jetë vendbanimi i 24-të i ndërtuar nga qeveria e Singaporit që nga Lufta e Dytë

Shtëpizat më të bukura miniaturale në vitin 2020: Kreative dhe të bukura

Është shumë mbresëlënëse të vështrohet deri ku shkojnë kreativiteti dhe zgjuarsia njerëzore – thuhet në përshkrimin e videos “Living Big In A Tiny House”, ka publikuar videon e shtë

Prezantohet projekti 500 miliard dollarësh

Princi i kurorës Mohamed bin Salman zbuloi projektin e tij të fundit për ndërtimin e një qyteti të ri të quajtur “më i avancuari në botë” në një projekt prej 500 miliard dollarësh. Ne

Pesë plane frymëzuese për banesa të vogla

Banesat bashkëkohore të dimensioneve të vogla janë bërë simbol i efikasitetit dhe i dizajnit të jashtëzakonshëm Nuk është për t’u habitur që apartamentet modeste për arkitektët dhe de

Info Tjera