Shtëpia ime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/b-2.jpg

Mënyrat për ta bërë banjon tuaj të vogël të duket më e madheNë aspektin e pamjeve katrore, një banjo e vogël është një banjo e vogël.

Ju keni vendosur tashmë që ju nuk mund të zgjerohet, sepse kushton shumë ose për shkak se ju nuk dëshironi të vjedhni hapësirën nga dhomat e afërta.

Sido që të jetë, ato përmasa të jashtme mbeten të njëjta.

Por ka disa truket që mund të luani brenda asaj hapësire për ta bërë atë të duken dhe të ndjehen më të mëdha.

Dhe mund të jeni më efikas me atë hapësirë ​​duke e kthyer hapësirën e ulët të funksionimit në hapësirë ​​që me mençuri përdor çdo inç kub.

Disa nga sugjerimet mund të jenë të kushtueshme – të tilla si ndryshimi i vaskës tuaj për dush – por shumë të tjera kushtojnë pak dhe mund të përfundojnë në fundjavë:

Dush qelqi pa kornizë

Dushet e xhamit pa kornizë janë fletët e qelqit të trashë të pastër të mbajtur në formë të një tezgë dushi me klip të veçantë.

Dushe me xham të ngrirë ose korniza imponojnë një “ndalesë” vizuale.

Dushet pa kornizë zgjerojnë pamjen tuaj nga disa metra.

Ata patjetër kostojnë më shumë se çdo lloj tjetër xhami xhami, por nëse jeni të dëshpëruar të ndiheni më shumë hapësirë, ia vlen.

Ventilimi

Dritë natyrore gjithmonë siguron një ndjenjë të hapjes sesa dritat artificiale.

Një çati prej xhami të plotë shkon në mes të dy mureve dhe ka një bosht të thatë që blloqet nga hapësira papafingo.

Por në qoftë se pengesat ose paratë ju pengojnë të instaloni një çati prej xhami të plotë, konsideroni skylights tuba – tuba të ftohtë që mund të gjarpërin rreth pengesave dhe që kushtojnë pak më pak se dritaret e tavaneve të rregullta.

Bojëra të lehta

Ju nuk keni nevojë të shkoni të bardhë të zymtë, por ngjyrat e bojës më të lehta në banjë menjëherë e bëjnë banjën tuaj të ndihet më e madhe.

Dritat dhe ngjyrat neutrale pasqyrojnë më shumë dritën e ambientit dhe zvogëlojnë ndaljen vizuele që sjellin ngjyra të errëta.

Lavaman piedestal

Nëse duhej të bënte vetëm një gjë, kjo do të ishte ajo.

Kabinete të zhytjes zënë shumë hapësirë ​​vizuale dhe funksionale në banjo të vogla.

Largohuni nga tuajat dhe menjëherë do të ndiheni sikur keni shtuar 6 metra katror hapësirë.

Dhe ata me të vërtetë erë të keq si hapësirat e magazinimit, too.

Dush tjegull

Tubs hanë hapësirë ​​në banjo të vogla në dy mënyra.

Së pari, për shkak të gjatësisë së tyre, ata shpesh zënë një fund të tërë të banjos.

Së dyti, për shkak të anëve të tyre të larta, ata përsëri imponojnë atë ndalesë vizuale të përmendur më lart.

Nëse nuk zgjidhni një dush me madhësi të madhe, do të jetë katror dhe do të krijojë hapësirë ​​shtesë përgjatë një muri (si për një raft peshqish atje?).

Pllaka të dyshemesë

Mozaiku apo ndonjë pllakë tjetër e vogël në një kat të vogël banjo duket shumë e zënë.

Një arsye është sepse pllakat më shumë që keni, linjat më të forta që keni.

Ato rrafshnalta mbushen dhe krijojnë një zbavitje të madhe vizuale.

Nga ana tjetër, pllakat e mëdha (16 “ose më shumë) gjithashtu mund ta bëjnë banjën e vogël të duken më të vogla, sepse syri dhe truri punojnë në koncert për të llogaritur menjëherë madhësinë e banjës. në një banjo.

Përpiquni të mbani tjegull në vargun 4 “deri në 12”.

Rafte të hapura në vend të dhomave të mbyllura

Hiqni pengesat, muret dhe kotësi të mëdha.

Në të njëjtën mënyrë, ruajtja e mbyllur mund të mbajë tharëse flokësh tuaj të shëmtuar nga pikëpamja e publikut, por gjithashtu merr atë hapësirë ​​shumë më të madhe në banjën tuaj të vogël.

Konsideroni (së pari) përplasjen e kaosit tuaj të banjës, pastaj (dytë) tregtoni zonat e magazinimit të mëdha për raftet e hapura.

Të fundit

Maria Sharapova prezantoi në botë linjën e saj të parë të mobilieve

Rusja Maria Sharapova, dikur tenistja më e mirë në botë (fituese e pesë turneve Grand Slam), këto ditë ka prezantuar linjën e saj të parë të mobilieve dhe detajeve për shtëpi Në bashkëp

3 aksesorët që ju bëjnë t’i shijoni pushimet këtë verë

Shprehja e njohur “shtëpi e ëmbla shtëpi” ka me vete atë ndjenjën e komfortit që e kërkojmë kudo, edhe kur shkojmë me pushime gjatë verës. Detajet janë ato që bëjnë diferencën, nda

Nis ndërtimi i eko-qytetit me 42,000 shtëpi

Singapori po ndërton eko-qytetin Tengah që përfshinë 42,000 shtëpi të reja në pesë zona banuese. Ky do të jetë vendbanimi i 24-të i ndërtuar nga qeveria e Singaporit që nga Lufta e Dytë

Shtëpizat më të bukura miniaturale në vitin 2020: Kreative dhe të bukura

Është shumë mbresëlënëse të vështrohet deri ku shkojnë kreativiteti dhe zgjuarsia njerëzore – thuhet në përshkrimin e videos “Living Big In A Tiny House”, ka publikuar videon e shtë

Prezantohet projekti 500 miliard dollarësh

Princi i kurorës Mohamed bin Salman zbuloi projektin e tij të fundit për ndërtimin e një qyteti të ri të quajtur “më i avancuari në botë” në një projekt prej 500 miliard dollarësh. Ne

Pesë plane frymëzuese për banesa të vogla

Banesat bashkëkohore të dimensioneve të vogla janë bërë simbol i efikasitetit dhe i dizajnit të jashtëzakonshëm Nuk është për t’u habitur që apartamentet modeste për arkitektët dhe de

Info Tjera