Shtëpia ime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/shtepi-brend.jpg

Sekreti i një shtëpie gjithmonë të freskëtShtëpia juaj ju përcakton si brenda dhe jashtë.

Kur aroma është e freskët dhe e këndshme, do të zbulojë sa kohë i kemi kushtuar rendit dhe pastërtisë.

Nëse doni një atmosferë të këndshme, është thelbësore që shtëpia të jetë e pastër.

Tani, nëse mendoni se zgjidhja është tek produktet e pastrimit me kimikate të specializuara, gaboheni, sepse e vetmja mënyrë për të hequr qafe erën e keqe është përtëritja e ajrit.

Ka bimë, vajra dhe infuzione të panumërta që i japin një ere të natyrshme, të freskët dhe të këndshme shtëpisë tuaj.

Një nga teknikat më të përdorura dhe që jep rezultate të mira është ajrosja e shtëpisë për të paktën 10 minuta në ditë.

Përfitimet e të pasurit një shtëpi të pastër dhe të freskët:

Siç thonë shumica përshtypja e parë është ajo që ka rëndësi dhe nuk ka rëndësi se sa përpjekje bëni për të mbajtur gjithçka në rregull, nëse nuk dini si të hiqni qafe erën e keqe.

Largimi i erës së keqe do të sjell mjaft përfitime në jetën tuaj:

-Ju do të jetoni në një mjedis të lumtur.

-Ju do të shmangni mikrobet dhe sëmundjet për ju dhe familjen tuaj.

-Njerëzit do ta gjejnë të këndshme të qëndrojnë në shtëpinë tuaj.

-Ju do t’i harroni ato vizita të padëshiruara të insekteve.

-Ju do të keni një shtëpi të re çdo herë.

-Ju do të ndiheni mirë në një mjedis relaksues dhe paqësor.

-Ju shikoni, ka shumë avantazhe për të jetuar në një vend të freskët dhe mikpritës me një atmosferë relaksuese.

Edhe pse mund të duket si një detyrë e rëndë dhe e vështirë, rezultati përfundimtar do të jetë i vlefshëm.

Këshilla për të eliminuar erën e keqe nga dhomat:

-Lani dyshemenë me lëng limoni të nxehtë.

-Vendosni objekte (bimë, sapunë natyralë) pranë dritareve për të qarkulluar parfum me rrjedhën e ajrit.

-Në vende të fshehura, vendosni një enë me uthull për të absorbuar erërat e këqija, por mos harroni ta ndryshoni shpesh.

-Ne nuk rekomandojmë përdorimin e aromave artificiale: përveç të qenit të shtrenjtë, ato nuk i eliminojnë aromat, por i maskojnë ato.

-Tapetet dhe qilimat thithin erëra të këqija, për ta shmangur atë, spërkatini me sodë buke, lëreni të veprojë gjatë natës para se t’i pastroni.

-Lani shpesh perdet dhe përpiquni t’i vendosni ato pak të buta për të aromatizuar mjedisin.

-Një nga mënyrat më efektive për të shijuar një erë të freskët dhe të këndshme, është të vendosni në të gjithë shtëpinë, lule që lëshojnë aroma, të tilla si gardenia ose jasemini.

Eliminoni aromat e kuzhinës me këto truke të thjeshta

-Dekoroni kuzhinën me bimë të vogla aromatike dhe gjatë gatimit, ato do të përhapin aromën e tyre.

-Gjatë gatimit, vloni ujë me uthull dhe lëvozhgë limoni ose përgatitni kafen nëse ushqimi jep një erë të fortë.

-Lëreni ujin me limon të ziej në furrë për të hequr aromat e pakëndshme.

-Vendosni një lëvozhgë limoni në vaj të nxehtë para se të skuqni peshkun. Kjo do të eliminojë erën.

-Pas gatimit të ushqimit të skuqur, mos i lini ato në kuzhinë për një kohë të gjatë.

-Pastroni frigoriferin çdo tre muaj me një leckë të ngopur me uthull për të eliminuar aromat e pakëndshme.

1134463064

Banjo duhet të jetë dhoma më aromatike në shtëpi

-Vendosni një tas të mbushur me oriz, shkumës ose qymyr druri, pasi thithin lagështinë dhe aromat e pakëndshme në banjë.

-Për të eliminuar erërat që vijnë nga tubacionet, hidhni ujë të nxehtë me uthull.

-Mos lini peshqir të lagur në banjë, por është mirë t’i ruani në vende të ventiluara. Ne ju këshillojmë t’i ndërroni ata çdo javë.

-Vendosni qirinj ose sapunë aromatizues në çdo cep të banjës në mënyrë që gjithmonë të ketë aromë të freskët.

-Pastroheni çdo ditë tualetin dhe dushin dhe dezinfektoheni me zbardhues, për të shmangur mikrobet dhe bakteret që janë gjithashtu shkak i aromave të pakëndshme.

Si përfundim nëse doni që shtëpia juaj të jetë shumë e parfumuar, ju mund të përgatitni ilaçin e mëposhtëm natyror, ekonomik dhe të thjeshtë:

Përbërësit:

2 shkopinj ose 2 lugë kanelle.

Dy litra ujë.

Përgatitja:

Vendosni ujin për të zier.

Para se të mbërrijë në pikën e vlimit, shtoni kanellën dhe mbuloni enën.

Le të vlojë dy ose tre minuta dhe hiqni kapakun në mënyrë që aroma të shpërndahet në dhomë.

Nëse nuk ju pëlqen aroma e kanellës, ju mund ta zëvendësoni atë me një përbërës tjetër që ju pëlqen, si nenexhik ose livando.

Të fundit

Maria Sharapova prezantoi në botë linjën e saj të parë të mobilieve

Rusja Maria Sharapova, dikur tenistja më e mirë në botë (fituese e pesë turneve Grand Slam), këto ditë ka prezantuar linjën e saj të parë të mobilieve dhe detajeve për shtëpi Në bashkëp

3 aksesorët që ju bëjnë t’i shijoni pushimet këtë verë

Shprehja e njohur “shtëpi e ëmbla shtëpi” ka me vete atë ndjenjën e komfortit që e kërkojmë kudo, edhe kur shkojmë me pushime gjatë verës. Detajet janë ato që bëjnë diferencën, nda

Nis ndërtimi i eko-qytetit me 42,000 shtëpi

Singapori po ndërton eko-qytetin Tengah që përfshinë 42,000 shtëpi të reja në pesë zona banuese. Ky do të jetë vendbanimi i 24-të i ndërtuar nga qeveria e Singaporit që nga Lufta e Dytë

Shtëpizat më të bukura miniaturale në vitin 2020: Kreative dhe të bukura

Është shumë mbresëlënëse të vështrohet deri ku shkojnë kreativiteti dhe zgjuarsia njerëzore – thuhet në përshkrimin e videos “Living Big In A Tiny House”, ka publikuar videon e shtë

Prezantohet projekti 500 miliard dollarësh

Princi i kurorës Mohamed bin Salman zbuloi projektin e tij të fundit për ndërtimin e një qyteti të ri të quajtur “më i avancuari në botë” në një projekt prej 500 miliard dollarësh. Ne

Pesë plane frymëzuese për banesa të vogla

Banesat bashkëkohore të dimensioneve të vogla janë bërë simbol i efikasitetit dhe i dizajnit të jashtëzakonshëm Nuk është për t’u habitur që apartamentet modeste për arkitektët dhe de

Info Tjera