Shtëpia ime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/ants-in-home-blog-780x439-1.jpg

Si t’i eliminoni dhe zmbrapsni milingonat në mënyrë të sigurtMilingonat janë insekte të vogla irrituese. Ato bëjnë kërdi në çdo dhomë të shtëpisë në kërkim të kafshatave dhe pijeve të shijshme.

Nëse jeni duke bërë piknik jashtë, kjo mund të mos ju shqetësojë aq shumë, por nëse keni një numër të milingonave në shtëpinë tuaj, do të doni t’i hiqni qafe ato sa më shpejt të jetë e mundur.

Ekzistojnë një numër metodash për eliminimin e milingonave dhe kolonive të tyre nga shtëpia juaj, shkruan Healthline.

Secila nga këto janë alternativa natyrore që nuk do të ndotin ajrin me kimikate ose toksina.

Provoni një nga katër ilaçet shtëpiake për kontrollin e milingonave të përmendura më poshtë:

Sapun duarsh

Sapuni i duarve mund të jetë i mjaftueshëm për të hequr qafe milingonat. Aroma e feromoneve të milingonave nxirret duke përdorur ujë me sapun të çdo lloji. Përdoreni atë për të eleminuar kolonitë e milingonave në pikat e hyrjes në shtëpinë tuaj. Milingonat nuk mund të ndërveprojnë me njëra-tjetrën nëse nuk kanë shtigje feromonike për të lundruar.

Limonët

Shtrydhni një limon ose vendosni lëvore limoni në pikat e hyrjes së milingonave. Ju gjithashtu mund të përdorni ujë me pak lëng limoni të shtuar në të për të pastruar dyshemetë. Meqenëse milingonat e urrejnë aromën e lëngut të limonit, do të qëndrojnë larg. Çdo gjë e thartë ose e hidhur mund të zmbraps milingonat.

Uji i vluar

Hidhni ujë të valë në çdo vrimë milingonash që gjeni afër shtëpisë tuaj. Shumë nga milingonat brenda do të vriteshin në mënyrë efektive dhe të shpejtë si rezultat i kësaj. Ndërsa kodrat e milingonave priren të jenë të vogla, kolonitë e milingonave poshtë tyre janë të mëdha. Vetëm uji i vluar nuk do të ishte i mjaftueshëm për të fshirë të gjithë koloninë. Si rezultat, sigurohuni që të trajtoni vrimat e milingonave që hasni pranë shtëpisë tuaj.

Uthull e bardhë

Era e uthullës së bardhë është e neveritshme për milingonat. Përzieni pjesë të barabarta uji dhe uthull të bardhë në një tretësirë. Shkundni mirë pasi keni shtuar disa pika vaj esencial. Kjo tretësirë ​​duhet të ruhet dhe të spërkatet në pikat ku bashkohen milingonat. Kjo duhet të bëhet një herë në ditë. Përsëri, kjo qasje mund të mos vrasë milingonat, por sigurisht do t’i mbajë ato larg.

Të fundit

Maria Sharapova prezantoi në botë linjën e saj të parë të mobilieve

Rusja Maria Sharapova, dikur tenistja më e mirë në botë (fituese e pesë turneve Grand Slam), këto ditë ka prezantuar linjën e saj të parë të mobilieve dhe detajeve për shtëpi Në bashkëp

3 aksesorët që ju bëjnë t’i shijoni pushimet këtë verë

Shprehja e njohur “shtëpi e ëmbla shtëpi” ka me vete atë ndjenjën e komfortit që e kërkojmë kudo, edhe kur shkojmë me pushime gjatë verës. Detajet janë ato që bëjnë diferencën, nda

Nis ndërtimi i eko-qytetit me 42,000 shtëpi

Singapori po ndërton eko-qytetin Tengah që përfshinë 42,000 shtëpi të reja në pesë zona banuese. Ky do të jetë vendbanimi i 24-të i ndërtuar nga qeveria e Singaporit që nga Lufta e Dytë

Shtëpizat më të bukura miniaturale në vitin 2020: Kreative dhe të bukura

Është shumë mbresëlënëse të vështrohet deri ku shkojnë kreativiteti dhe zgjuarsia njerëzore – thuhet në përshkrimin e videos “Living Big In A Tiny House”, ka publikuar videon e shtë

Prezantohet projekti 500 miliard dollarësh

Princi i kurorës Mohamed bin Salman zbuloi projektin e tij të fundit për ndërtimin e një qyteti të ri të quajtur “më i avancuari në botë” në një projekt prej 500 miliard dollarësh. Ne

Pesë plane frymëzuese për banesa të vogla

Banesat bashkëkohore të dimensioneve të vogla janë bërë simbol i efikasitetit dhe i dizajnit të jashtëzakonshëm Nuk është për t’u habitur që apartamentet modeste për arkitektët dhe de

Info Tjera