Shtëpia ime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/b1dd42c4dfa5a38d4b03241f25cd0e37.jpg

Tavani nuk është e thënë patjetër të jetë vetëm i bardhëNgjyrosja e tavanit në nuancën e cila është në kontrast me muret është mënyrë shumë e mirë për krijimin e dramatikes në hapësirë

Nëse nuk jeni të sigurt se cilën nuancë ta zgjidhni, provoni me ato të cilat janë midis më të popullarizuarave: ngjyra e kaltër qielli, ngjyrë fildishi, nuanca e butë e pjeshkës, e trëndafiltë e butë apo e verdhë, ngjyrë çokollate.

Mund të vendosni që ngjyra e tavanit të jetë e njëjtë si ajo e mureve, mirëpo rezultati përfundimtar do të mund të zvogëlojë vizualisht hapësirën, andaj jini të kujdesshëm.

Kjo është zgjidhje e mirë edhe për hapësirat me tavane jo të zakonshme, tavane jo të rrafshëta.

Keni parasysh që tavani gjithmonë të duket më i errët se muret, prandaj ngjyrën të cilën e keni përdorur përzieni me të bardhën në proporcion 20:80 para se të filloni me muret.

Ekspertët porosisin që një rregull themelore duhet ta kini parasysh: tavanet të cilat janë më të shndritshme se muret japin iluzionin e hapësirës më të madhe, ndërsa ata më të errët në kombinim me muret e shndritshme krijojnë përshtypje tjetër.

Janë modernë edhe tavanet me vija të gjera, më së shpeshti në kombinim me ngjyrën e bardhë me të cilën keni ngjyrosur muret.

Me rastin e zgjedhjes së ngjyrës për tavan, kushtoni kujdes se çfarë drite ka hapësira.

Artificialja por edhe ajo ditore, do të ndikojnë që ngjyra e tavanit tuaj të ndryshojë gjatë ditës varësisht nga sasia e rrezeve të diellit.

Përveç vetë tonit të ngjyrës është me rëndësi edhe çfarë teksture ka, a është e shndritshme apo mat.

Të fundit

Maria Sharapova prezantoi në botë linjën e saj të parë të mobilieve

Rusja Maria Sharapova, dikur tenistja më e mirë në botë (fituese e pesë turneve Grand Slam), këto ditë ka prezantuar linjën e saj të parë të mobilieve dhe detajeve për shtëpi Në bashkëp

3 aksesorët që ju bëjnë t’i shijoni pushimet këtë verë

Shprehja e njohur “shtëpi e ëmbla shtëpi” ka me vete atë ndjenjën e komfortit që e kërkojmë kudo, edhe kur shkojmë me pushime gjatë verës. Detajet janë ato që bëjnë diferencën, nda

Nis ndërtimi i eko-qytetit me 42,000 shtëpi

Singapori po ndërton eko-qytetin Tengah që përfshinë 42,000 shtëpi të reja në pesë zona banuese. Ky do të jetë vendbanimi i 24-të i ndërtuar nga qeveria e Singaporit që nga Lufta e Dytë

Shtëpizat më të bukura miniaturale në vitin 2020: Kreative dhe të bukura

Është shumë mbresëlënëse të vështrohet deri ku shkojnë kreativiteti dhe zgjuarsia njerëzore – thuhet në përshkrimin e videos “Living Big In A Tiny House”, ka publikuar videon e shtë

Prezantohet projekti 500 miliard dollarësh

Princi i kurorës Mohamed bin Salman zbuloi projektin e tij të fundit për ndërtimin e një qyteti të ri të quajtur “më i avancuari në botë” në një projekt prej 500 miliard dollarësh. Ne

Pesë plane frymëzuese për banesa të vogla

Banesat bashkëkohore të dimensioneve të vogla janë bërë simbol i efikasitetit dhe i dizajnit të jashtëzakonshëm Nuk është për t’u habitur që apartamentet modeste për arkitektët dhe de

Info Tjera