Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/SanMarino.jpg

Shteti europian ka vaksinuar të gjithë banorët, por nuk ndihet i lumturU hapën sërish restorantet edhe në darkë, masat do të lehtësohen në ditët në vijim pothuajse totalisht, si në normalitet, por normaliteti në San Marino është shumë larg, edhe pse shteti i vogël europian, më i vjetri në botë, ka vaksinuar pothuajse të gjithë popullsinë.

Një sipërmarrje aspak e vështirë, fundja, në një shtet që nuk ka më shumë se 35 mijë banorë, edhe pse gjatë ditës mijëra italianë punojnë aty për t’iu kthyer në shtëpitë e tyre pak kilometra më larg, por ku masat kundër COVID-19 janë shumë më të rrepta, dhe gjithçka është mbyllur.

San Marino është një nga shtetet e pakta europiane që ka përdorur masivisht rusen Sputnik V, me të cilin ka vaksinuar pjesën më të madhe të 17 mijë personave të vaksinuar në total.

Duke hequr rreth 5 mijë personat që kanë kaluar COVID-19 dhe fëmijët, po flasim pothuajse për të gjithë popullsinë.

Ditët e fundit infektimet janë zero, dhe në spitale pavijonet po zbrazen çdo ditë e më shumë.

Sanmarinezët mund të jenë më të qetë, por jo më të lumtur.

Vërtetë restorantet dhe hotelet janë hapur, por janë praktikisht bosh. Turizmi përfaqëson më shumë se 25% të GDP-së, dhe në mungesë të flukseve San Marino ngjason më shumë me një oazë të paarritshme sesa një parajsë në tokë.

Ditët e fundit infektimet janë zero në San Marino, dhe në spitale pavijonet po zbrazen çdo ditë e më shumë falë vaksinimit masiv

“Në këtë periudhë, zakonisht, vetëm turistë gjermanë vijnë 15-20 autobusë në ditë. Ne shërbenim të paktën 200 kafe në ditë, punonim 10 vetë. Sot jemi dy persona, mjaftojmë dhe teprojmë”, thotë Salvatore, që prej një dekade shërben në një nga kafenetë kryesore të qendrës historike, i cili shton një të vërtetë në gojën e çdo banori ,”mirëserdhi Sputnik, por po nuk u hap Italia, gjithçka është e pavlerë”.

Të fundit

Horoskopi për ditën e sotme, 15 tetor 2021

Dashi Ju jeni të prirur të ndiheni mjaft të tensionuar sot dhe ta fajësoni atë për mërzinë dhe pakënaqësinë me jetën tuaj të tanishme. Ju mund të kaloni një pjesë të madhe të mëngje

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Të çmendur apo të qetë, çfarë shoferi jeni sipas shenjës tuaj të horoskopit

Jeni të qetë, të nxituar apo të kujdesshëm kur i jepni makinës? Gjithçka varet nga shenja juaj e horoskopit. Dashi: Të nxituar. Për ju makina nuk është vetëm një mjet transporti, por edhe

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Info Tjera