Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/mission-accomplished-fresh-and-clean-towels-912932336-5b6e4c21c9e77c0050c18058-scaled.jpg

Si t’i mbani peshqirët tuaj të freskët dhe të butë?Përkundër përpjekjeve tona më të mira për t’i mbajtur të pastër, peshqirët shpesh krijojnë një erë jo të freskët.

Një nga shkaqet kryesore të kësaj është grumbullimi i detergjentit:

Me kalimin e kohës, mbetjet e sapunit grumbullohen në fibrat e peshqirëve, duke i ndaluar ata të thithin sa më shumë ujë dhe të thahen sa më mirë.

Bakteriet pastaj fillojnë të grumbullohen në pëlhurë, kështu krijohet një erë myku në një grumbull rrobash të sapo lara.

Bëni peshqirët tuaj të vjetër të ndjehen të butë dhe të freskët si të rinj me dy përbërës: uthull të bardhë dhe sodë buke .

Trajtimi i uthullës së bardhë dhe sodës së bukës

Vendosni peshqirët në makinën larëse me një filxhan uthull të bardhë në vend të detergjentit të rrobave, më pas lajeni në një cikël të nxehtë.

Kur të vendosni ciklin e shpëlarjes, shtoni gjysmë filxhani sodë buke, dhe vazhdoni si normalisht.

Hiqni peshqirët tuaj dhe thani plotësisht në vijë ose në tharëse.

Të fundit

Horoskopi për ditën e sotme, 15 tetor 2021

Dashi Ju jeni të prirur të ndiheni mjaft të tensionuar sot dhe ta fajësoni atë për mërzinë dhe pakënaqësinë me jetën tuaj të tanishme. Ju mund të kaloni një pjesë të madhe të mëngje

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Të çmendur apo të qetë, çfarë shoferi jeni sipas shenjës tuaj të horoskopit

Jeni të qetë, të nxituar apo të kujdesshëm kur i jepni makinës? Gjithçka varet nga shenja juaj e horoskopit. Dashi: Të nxituar. Për ju makina nuk është vetëm një mjet transporti, por edhe

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Info Tjera