Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/GettyImages-881838746-69d9a6483e604e75beddf0cb57d6841a.jpg

Si ti mposhtni ndjenjat negativeNegativiteti përfshin të ndjerit të trishtuar, skeptik dhe pesimist. Kur mendimet tona janë të mbuluara me negativitet, ne mund të gjejmë lehtësisht më të keqen në çdo situatë, madje edhe në situata që objektivisht nuk janë aq të këqija.

Nëse zbuloni se jeni duke luftuar me negativitetin, nuk jeni vetëm.

Të qenit negativ thjesht do të thotë që ne vëmë re dhe ndiejmë gjërat negative më intensivisht sesa gjërat pozitive dhe gjërat negative kanë një ndikim më të madh në shëndetin tonë mendor.

Si ta ndalojmë të ndjerin negativë?
Mos harroni, që të gjithë ne jemi ndonjëherë negativë dhe kjo është normale.

Nëse kemi qenë negativ për një kohë të gjatë, rregullimi i emocioneve tona dhe kalimi në mendime më pozitive mund të jetë pak më i vështirë dhe mund të zgjasë pak më shumë.

Zbatoni strategjitë më poshtë për të parë përmirësim me kalimin e kohës.

Bëni koncepte pozitive më të arritshme në trurin tuaj
Truri ynë preferon të shkojë thjesht te çdo gjë që është e njohur – është më e lehtë, më e shpejtë dhe kërkon më pak energji.

Pra, zhbërja e negativitetit përfshin bërjen e koncepteve pozitive më familjare dhe të arritshme në tru.

Një mënyrë për ta bërë këtë është të kesh thjesht një “fjalë pozitive të ditës”.

Dekonstruktoni negativitetin tuaj
Kur ndihemi negativë, mund të jetë e lehtë të shohim shkaqet e jashtme të emocioneve tona negative, por jo shkaqet e brendshme.

E vërteta është se mendimet tona kanë të bëjnë po aq (ose ndoshta më shumë) me negativitetin tonë sesa situatat në të cilat ndodhemi.

Ne me të vërtetë krijojmë realitetin tonë. Për të zbërthyer sesi mendimet tona ndikojnë në negativitet, bëni një vetë-reflektim duke pyetur veten nëse bëni ndonjë nga gjërat më poshtë:

A prisni shpesh që gjithçka do përfundoj keq?

A shihni vetëm të këqijat pa parë të mirat?

A i injoroni apo zhvlerësoni gjërat pozitive?

Nëse bëni ndonjë nga këto gjëra, mund të zhvendosni mendimet tuaja në mënyrë që të ulni negativitetin dhe rrisni pozitivitetin.

Kontrolloni stilin tuaj të atribuimit
A ndiheni sikur asgjë nuk bëni rëndësi dhe bota është përgjegjëse për të gjitha fatkeqësitë tuaja?

Sigurisht, kjo mund të jetë e vërtetë ndonjëherë, por ky “atribuim i jashtëm” do të thotë që ne kemi hequr dorë nga kontrolli i jetës dhe kjo mund të përfundojë duke na bërë të ndihemi më keq.

Për ta zhvendosur këtë mendim, përpiquni të mendoni për gjërat mbi të cilat keni kontroll.

Të gjithë kemi kontroll mbi disa aspekte të jetës sonë.

Apo, a ndiheni sikur jeni fajtori për të gjitha shqetësimet tuaja? Ky stil i “atribuimit të brendshëm” ku fajësojmë veten për gjërat e këqija mund të dëmtojë vetëvlerësimin tonë dhe shëndetin mendor.

Për ta zhvendosur këtë mendim, pranoni se jo gjithçka është në kontrollin tuaj.

Ne të gjithë kemi bërë gjëra të këqija, por mund t’i kalojmë ato kur të shohim se kemi bërë më të mirën që kemi mundur, duke pasur parasysh situatat në të cilat kemi qenë.

Gjeneroni emocione pozitive me imagjinatën tuaj
Kur luftojmë me negativitetin, bëhemi vërtet të mirë në imagjinatën e gjërave negative. Kjo është arsyeja pse duhet të detyrosh veten të imagjinosh gjërat pozitive.

Imagjinoni sikur hani ushqimin tuaj të preferuar, sikur takoni një person që ju pëlqen ose të shkoni në një vend të preferuar.

Aktiviteti kundër negativitetit
Në fakt, duke i thënë mendjeve tona thjesht “Ndal” të menduarit për diçka, shpesh mund të na bëjë të mendojmë edhe më shumë.

Në vend të kësaj, aktivizoni trupin tuaj për të ndaluar negativitetin.

Për shembull, mund të shkoni për vrapim ose të bëni një dush të ftohtë.

Këto goditje fizike në trup mund të detyrojnë burimet tuaja të energjisë të shkojnë diku tjetër dhe me të vërtetë ndihmojnë në ndalimin e një mendjeje negative.

Të fundit

Horoskopi për ditën e sotme, 15 tetor 2021

Dashi Ju jeni të prirur të ndiheni mjaft të tensionuar sot dhe ta fajësoni atë për mërzinë dhe pakënaqësinë me jetën tuaj të tanishme. Ju mund të kaloni një pjesë të madhe të mëngje

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Të çmendur apo të qetë, çfarë shoferi jeni sipas shenjës tuaj të horoskopit

Jeni të qetë, të nxituar apo të kujdesshëm kur i jepni makinës? Gjithçka varet nga shenja juaj e horoskopit. Dashi: Të nxituar. Për ju makina nuk është vetëm një mjet transporti, por edhe

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Info Tjera