Sofra jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/201705221319582171057.jpg

Flija në saçPër një tepsi të përmasave normale (si ato të byrekut) me fli do ju nevojiten përbërësit e mëposhtëm:

1. 10 kokrra vezë
2. Gjysëm kg vaj ulliri
3. Gjysëm kg qumësht
4. Gjysëm kg gjalpë
5. Ujë të vakët
6. 2 kg miell
7. Kripë, sipas dëshirës

Përgatitja:
Fillimishr përgatisnj qullin me ujë të vakët.

Merrni një enë të gjërë dhe hidhni ujin, miellin dhe kripë sipas dëshirës.

Përzijini mirë deri sa të formohet qulli që nuk duhet të jetë shumë i trashë por as shumë i hollë.

Në një enë tjetër, hidhni vezët, vajin dhe qumështin.

Përzijini mirë me njëra tjetrën deri sa lëngu të jetë i njëtrajtshëm.

Ndizeni zjarrin duke e rrethuar më gurë.

Vendoseni saçin të ngrohet.

Lyejeni tepsinë me pak vaj (një lugë) dhe përhapeni atë.

Hidheni qullin dhe shpërndajeni me lugë.

Vendoseni saçin sipër saj deri sa të piqet.

Hiqeni saçin dhe vendoseni sërish në zjarr.

Lyejeni shtresën e flisë me lëngun e vezëve dhe qumështit dhe mbulojeni sërish me saç.

Këto hapa do të ndiqen me kujdes deri sa tepsia të mbushet me shtresat e flisë, por mos harroni të mbani mend rradhën, pra një herë shtresa me qull dhe më pas lyerja me lënguun e vezëve.

Kur tepsia të jetë e mbushur, vendoseni mbi prush për 5 minuta dhe mbulojeni me saç.

Nxehtësia që e rrethon tepsinë nga lart dhe poshtë do i japë flisë fryrjen përfundimtare.

Më pas mund ta prisni me feta dhe ta lyeni me gjalpin e nxehtë.

Padurimi për ta shijuar është i madh por duhet të prisni të ftohet pak.

Më pas mund ta shoqëroni me djathë ose mjaltë, apo ta konsumoni ashtu siç është.

Flija mund të qëndrojë në frigorifer për disa ditë.

Recetat për përgatitjen e flisë mund të kenë ndryshime të vogla në varësi të traditës së zonës ku gatuhet.

Të fundit

Makarona me mish viçi

Përbërësit: 4 racione mish viçi 500 gr makarona elb 4 lgj vaj ulliri 1 kokërr qepë 2 thelpinj hudhër 1 karotë 3-4 domate, 1 lk sheqer 1 koncentrat pule 1 gotë verë të bardhë Kripë, piper

Receta e Cekës: Roladë franceze

PËRBËRËSIT: • 500 gr mish të bluar, • 3 lugë galetë, • mëlmesa sipas dëshirës, • kripë, • 5 vezë, • 150 gr proshutë, • 3 lugë ajkë. Në masën e mishit shtohen galeta, 1 ve

Ëmbëlsira me Oreo

Përbërësit 10 Biskota Oreo 2 lugë gjelle gjalpë e shkrirë 230gr djath krem 2 lugë gjelle krem i trashë për ëmbëlsira 1 Ve 1/4 filxhan sheqer 2 lugë çaji sheqer vanilje 1 filxhan qershi t

Toptha djathi

Përbërësit 100gr djathë kaçkavall 1 kupë misër i konservuar në kanaqe 1 kupë miell 1/2 kupë qumësht Gjethe majdanozi Prezle (thërrime buke) Vaj Kripë Përgatitja Fillimisht merrni misrin

Rolle me salsiçe

Përbërësit 1 pako salsiçe pule 1 pako brum për kroasan Mustardë Përgatitja Preni salsiçet në rrathë 1-1.5cm. Brumin e gatshëm të shkrirë e preni në pjesë të holla 1-1.5cm dhe të gjata

Receta e Cekes: Kek me rrush të thatë

PËRBËRËSIT: 20 gr maja, 1 dcl qumësht, 200 gr gjalpë, 150 gr sheqer, 8 vezë, 280 gr miell, lëvore limoni, 100 gr rrush të tharë. Gjalpi i zbutur tundet me sheqer. Shtohen 8 të verdhat e vez

Info Tjera