Sofra jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/muffin.jpg

Muffin boronice me shije të mrekullueshmeDilni nga rutina e ëmbëlsirave të zakonshme në shtëpi dhe përgatisni një kek të tillë me boronica

Përbërësit:

– 4-5 banane;
– 180 gramë gjalpë kikiriku;
– 150 gramë boronica.

Përgatitja:

Përgatitja në një enë të madhe shtypni bananet me pirun.

Sa më të pjekura të jenë bananet, aq më të shijshme dhe më të ëmbla do të jenë mafinet.

Në bananet e shtypura përzieni gjalpin e kikirikut.

Në vend të kikirikut mund të përdorni gjalpë bajameje, lajthi etj.

Në tretje hidhni boronicat dhe përzieni mirë.

Përzierjen qiteni në kallëp për pjekje mafinesh dhe piqni 19 deri 20 minuta në 180 gradë Celsius.

Ftohni para se t’i shërbeni.

Të fundit

Pulë e pjekur

Përbërësit: 1 Pulë e ngrirë (1kg) 100gr Gjalpë 2 Lugë çaji kripë 6 Tufa erëza të ndryshme 1 Lugë çaji piper i zi 1 Lugë gjelle mëlmesa perimesh 1 Hudhër 2 Kupa prasë e grirë 2 Kupa s

Supë me patate dhe presh

Përbërësit: 4 copë presh 2 Patate 1 Supë e gatshme perimesh 2 lugë vaj 2 thelpinjë hudhër 2 thelpinjë hudhër 1 kupë ajkë (schmand) Kripë dhe piper i zi Përgatitja: Zieni supën e perimev

Supë me karotë

Përbërësit: 400 gr Karrota 1 Qepë 1 thelb Hudhër 1 lugë çaji Xhenxhefil i bluar 3 lugë gjelle Gjalpë 200 ml Ajkë për gatim Përgatitja: Në gjalpë fërgoni qepën dhe hudhrën e grirë im

Karkaleca me salcë qumështi

Përbërësit: karkaleca sipas sasisë që dëshironi; 1 thelb hudhre; 1 lugë filadeldia; 1/2 gotë qumësht; kripë. Përgatitja: Në një tigan me zjarr të ngadaltë skuqim thelbin e hudhrës të

Makarona me mish tuna

Përbërësit e nevojshëm për katër persona:▪ 350 g makarona sipas dëshirës,▪ 160 g mish toni nga konserva,▪ 1 thelb hudhre. Përgatitja:Kullojeni mirë mishin e tonit nga va

Tortë e ëmbël me kunguj, karota, arra dhe rrush të thatë

Përbërësit: 1-2 karrota1-2 kunguj2 lgj rrush të thatë2-3 lgj arra1 lç kanellë½ lç karafil250 gr kos të kulluar4 kokrra vezë4 lgj miell misri të holle2 filxhanë çaji miell1 bustinë pluhu

Info Tjera