Sofra jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/shpaget.jpg

Shpageta me spinaq dhe djathPërbërësit:

500 gr pasta

3 lugë gjelle buter

3 gota djath mocarella

1 lugë e vogël hudhër pluhur

1 gotë e gjysmë qumësht

1 lugë e vogël krip

Pak piper i zi

4 gota spinaq

Përgatitja:

Zieni pastat dhe përderisa zihen pastat, përgatisni sosin.

Në një tigan të thelle shkrni buterin, shtoni djathin mocarella të grirë, kripën, piperin, hudhrën pluhur dhe qumështin.

Zieni në temperaturë mesatare duke e përzier shpesh.

Pasi sosi të bëhet masë e trashë, shtoni spinaqin, zieni edhe për 5 min.

Largoni nga nxehtësia, dhe këtë masë futeni në blender.

Shtoni sosin në pastat e ziera.

Përzieni mire, dhe shtoni ende krip dhe piper nëse keni dëshirë

Të fundit

Makarona me mish tuna

Përbërësit e nevojshëm për katër persona:▪ 350 g makarona sipas dëshirës,▪ 160 g mish toni nga konserva,▪ 1 thelb hudhre. Përgatitja:Kullojeni mirë mishin e tonit nga va

Tortë e ëmbël me kunguj, karota, arra dhe rrush të thatë

Përbërësit: 1-2 karrota1-2 kunguj2 lgj rrush të thatë2-3 lgj arra1 lç kanellë½ lç karafil250 gr kos të kulluar4 kokrra vezë4 lgj miell misri të holle2 filxhanë çaji miell1 bustinë pluhu

Patate të ëmbla të skuqura

Përbërësit: 1 patate e ëmbël e mesme, e prerë në feta 1 lugë vaj 1/4 lugë kripë 1/4 lugë piper i zi 1 lugë rozmarinë të freskët të copëtuar (opsionale) Përgatitja: Në një tas të m

Peshk në furrë

Përbërësit: 2 peshq të më dhenj të tipit qefull,levrek 1/2 limoni I grirë në fije të holla 2 fije të gjata majdanoz 1 domate e grirë ne kubikë të vegjël 2 thelpinj hudhë Kripë dhe pipe

Supë e ftohtë me panxhar

Koha e përgatitjes është vetëm 10 minuta. Përbërësit për katër persona: 600 gram panxhar i kuq i zier me pare 1 litër kefir që mund ta zëvendësoni me kos të bardhë pak të thartë dhe t

Tortë e kuqe

Koha e përgatitjes: 30 minuta Koha e pjekjes: 1 orë Koha totale: 1 orë e 30 minuta Për 10-12 pjesë Përbërësit: 310 gramë miell për kek 16 gramë kakao pa ëmbëlsues 5 gramë sodë buke 5 gr

Info Tjera