Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/pastrim.jpg

Të pastrosh shtëpinë, ul rrezikun e depresionit dhe ankthinËshtë zyrtarisht sezoni i pastrimit të pranverës, ajo koha e vitit për t’i dhënë një tjetër pamje shtëpisë suaj pas ditëve të errëta të dimrit.

Besojeni apo jo, pastrimi i shtëpisë mund të bëjë mrekulli për shëndetin tuaj mendor (e kjo e vërtetuar shkencërisht)

Një studim i botuar në revistën Mindfulness zbuloi se pjesëmarrësit që angazhoheshin me punët e shtëpisë ishin rreth 30% më pak të rrezikuar të përjetonin gjendje ankthi e nervozizmi.

Në një nivel të nënndërgjegjegjies, rrëmuja ka të ngjarë të lidhet me emocionet negative (konfuzion, tension, nervozizëm, shqetësim), ndërsa një hapësirë e pastër ka më shumë gjasa të lidhet me emocione pozitive (lumturi, qetësi, ndjenjë të mirëqenies), shpjegon Sherrie Bourg Carter, psikologe.

Është interesante se ky koncept lidhet me një studim të vitit 2010 të botuar në Buletinin Personality and Social Psychology , i cili zbuloi se femrat që jetonin në një shtëpi rrëmujë, tregonin nivele më të larta të kortizolit (hormoni i stresit).

“Në mendjet tona, ne e shohim rrëmujën si një punë të papërfunduar, dhe kjo mungesë e plotësisë është shqetësuese dhe stresuese për shumicën e njerëzve,” thotë Dr Carter.

Së fundi, si Dr. Clark dhe Dr. Carter theksojnë se kushtimi i 10 minuta kohë për pastrimin e shtëpisë mund të ndihmojë në minimizimin e ankthit.

Epo nuk ju mbetet gjë tjetër, veçse ta lini telefonin e të rregulloni ato rrobat e lara që i keni lënë mullar mbi krevat.

Të fundit

Horoskopi për ditën e sotme, 15 tetor 2021

Dashi Ju jeni të prirur të ndiheni mjaft të tensionuar sot dhe ta fajësoni atë për mërzinë dhe pakënaqësinë me jetën tuaj të tanishme. Ju mund të kaloni një pjesë të madhe të mëngje

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Të çmendur apo të qetë, çfarë shoferi jeni sipas shenjës tuaj të horoskopit

Jeni të qetë, të nxituar apo të kujdesshëm kur i jepni makinës? Gjithçka varet nga shenja juaj e horoskopit. Dashi: Të nxituar. Për ju makina nuk është vetëm një mjet transporti, por edhe

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Info Tjera