Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/maskat.jpg

Testi i shpejtë që ju tregon nëse maska juaj është efektiveMosvendosja e maskës në vendet publike tashmë është bërë e dënueshme në vendin tonë dhe shuma e dënimit për mosvendosjen e saj është goxha e madhe.

Rritja e numrit të të infektuarve e ka bërë të nevojshme përdorimin e maskave mbrojtëse ndaj Covid-19, por në të njëjtën kohë po aq e rëndësishme është edhe zgjedhja e një maske efektive.

Me kaq shumë produkte në treg, lind pyetja se si mund të bëhet dallimi i maskave të mira ndaj atyre që nuk mbrojnë 100%.

Fillimisht është e rëndësishme që të kuptojmë funksionin e maskës.

Maska kundër Covid-19 nuk vendoset që t’ju mbrojë ju nga virusi, por që të mbrojë personat përreth në rast se jeni i/e infektuar.

Pra, funksioni i maskës është që të zvogëlojë mundësitë që ju të transmetoni virusin te dikush tjetër.

Një test i thjeshtë 1-sekondësh ju tregon nëse maska që po përdorni është efektive ose jo.

Prof. As.Dr. Natasha Mubeen Chida nga Johns Hopkins Medicine tha në një intervistë për Curious City|WBEZ Chigaco (platformë që mbulon pyetjet e publikut duke i dhënë përgjigje) se për të provuar sa funksionale është një maskë, mund të përdorni një qiri (ose çakmak).

Gjithë çfarë duhet të bëni është që të tentoni të fikni një qiri të ndezur duke mbajtur maskën vënë.

Në rast se arrini ta fikni, maska nuk po e bën mirë funksionin e saj, sepse qëllimi kryesor dhe i vetëm është bllokimi i daljes së ajrit.

Të fundit

Ky fshat italian do t’iu paguajë deri në 40 mijë euro për të jetuar aty

Fshati italian, Santo Stefano di Sessanio, ofrohet t’iu paguajë qytetarëve deri në 40,000 euro për të jetuar atje, në një përpjekje për të ringjallur jetën dhe ekonominë. Fshati piktores

Vendosni çdo natë një hudhër poshtë jastëkut dhe do të befasoheni

Hudhra është një perime shumë e zakonshme në shumë kuzhina dhe përdoret në të gjithë botën. Por, a e dini se disa njerëz e futin hudhrën nën jastëk? Shumë njerëz që e kanë të vësh

Shenjat me fat për muajin nëntor

Disa prej shenjave të horoskopit do të arrijnë suksesin që kanë dëshiruar për muajin që vjen, nëntorin. Akrepi, Binjakët, Shigjetari dhe Ujori do të bekohen nga Universi, dhe do të jenë n

Kanceri i mushkërive: Simptoma në fytyrën tuaj që nuk duhet ta injoroni

Kanceri i mushkërive është një nga llojet më serioze të kancerit që diagnostikohet, pasi zakonisht është e vështirë të dallosh derisa të përhapet në pjesë të tjera të trupit. Kanceri

Zbulohet planeti i “pavarur” në Rrugën e Qumështit

Disa shkencëtarë kanë zbuluar ekzoplanetin më të vogël, me një madhësi sa e Tokës, që rrotullohet vetëm rreth galaktikës sonë dhe nuk i përket asnjë sistemi diellor. Astronomët vlerës

Në fund të këtij muaji hëna do të duket ndryshe, kujdes!

Ka një Hënë të plotë më 31 tetor dhe si hëna e dytë e plotë e muajit, ajo është gjithashtu edhe “Hëna blu”. Ju duhet ta shfrytëzoni në maksimum këtë moment hënor dhe të sigurohen

Info Tjera