Turizmi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/a9f050_9d9c5c654b274850bba4630c27aa3b4b_mv2_d_2400_1400_s_2.jpg

Urat mbresëlënëse në Shqipëri që duhet ti vizitoniPas një periudhe të gjatë ku pandemia ka formësuar jetën tonë, duke na m byllur brenda, perspektivat e rihapjes dhe ngrohja e kohës na bën sërish ëndërrimtarë të aventurave tona të ardhshme.

Ky ribashkim midis njerëzve dhe natyrës me njerëzit nuk mund të bëhet më mirë sesa në vendin tënd aq të bukur, të bekuar me një natyrë frymarresë dhe të shumëllojshme.

Ujërat e shumta, lumenj, liqene etj janë një rrugëdalje drejt këtij ribashkimi, ku në shtrirjen e tyre janë të ndërtuara ura antike por edhe të reja të një bukurie të paçmueshme.

Më poshtë gjenden disa nga urat më tërheqëse:

Ura e Mesit (Shkodër)


Ura e Goricës (Berat)

Ura e Tabakëve (Tiranë)

Ura e Katiut (Përmet)

Ura e Ali Pashës (Gjirokastër)

Ura e Beçishtit, pranë Tepelenës

Zvërnec

Të fundit

Cilat janë qytetet më të vizituara nga turistët në Kosovë?

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar statistikat e hotelerisë në Kosovë për tremujorin e katërt të vitit 2020, ku thuhet se numri i vizitorëve ishte 51 885, prej tyre 43.33%

Turistët nga Kosova shpëtuan këtë industri në Shqipëri

Kryeministri  i Shqipërisë, Edi Rama u tha vlonjatëve se hotelet ishin plot, megjithëse çmimet nuk u ulën. Shtetasit nga Kosova, por edhe shqiptarët në Shqipëri, shpëtuan turizmin në kët

Trendi i ri befasues i udhëtimit

A e keni kaluar ndonjëherë natën duke fjetur nën yje? Shumica e perëndimorëve të pasur as nuk e kanë menduar atë, duke zgjedhur në vend “luksin” e një dhome hoteli me katër mure dhe nj

10 qytetet më të sigurta në botë për vitin 2021

Cilat janë qytetet më të sigurta në botë për vitin 2021? Këtë na e zbulon një sondazh i fundit i Numbeo, baza më e madhe e të dhënave dhe informacioneve të azhurnuara në lidhje me kushte

Hoteli prej akulli që po çmend turistët

Këto fotografi të mahnitshme tregojnë versionin e ri të hotelit të pabesueshëm të akullit në Kanada, Hotel de Glace, i cili u hap muajin e kaluar dhe është rindërtuar çdo vit për 21 vjet

Reliket e komunizmit që u kthyen në atraksion për turistët

Faqja prestigjioze MSN, në kategorinë kushtuar të apasionuarve pas udhëtimeve, së fundmi ka përfshirë edhe një tematikë shumë interesante, titulluar: “Reliket e komunizmit nëpër botë”

Info Tjera