Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/2020-08-13T204920Z_1_LYNXNPEG7C1RK_RTROPTP_3_USA-YALE-DISCRIMINATION_1597363639203_1597363647896.JPG.jpg

Universiteti i njohur diskriminon të bardhët dhe aziatikëtQeveria amerikane thotë ss një ndër universitetet më të njohura në botë, ai i Yale-t, po diskriminon në mënyrë të paligjshme ndaj aplikuesve të bardhë dhe aziatikë.

Ky përfundim vjen pas një hetimi dyvjeçar të Departamentit të drejtësisë, ku u gjet se universiteti ka shkelur disa ligje të të drejtave civile gjatë procesit të pranimit të studentëve.

Departamenti kërcënoi se do të padisë universitetin nëse nuk merren masa menjëherë.

Një zëdhënës i universiteti mohoi kategorikisht akuzat.

Administrata e Trumo ka kundërshtuar me forcë disa programe të mbështetura nga ish-Presidenti Obama për të rritur pranimet e minoriteteve si hispanikët apo afro-amerikanët në universiteti, si grupi të nën përfaqësuara në shoqëri.

Të fundit

Pastroni veshkat me limon

Një limon i plotë përmban 139 përqind të dozës së rekomanduar të vitaminës C. Kjo e bën limonin, një prej agrumeve më të mira për shëndetin e organizmit. Përveç vitaminës C, limoni

Horoskopi për sot

Dashi Ditë pozitive për dashurinë. Nëse doni të takoni njerëz ose të shoqëroheni me ta, kjo është koha e duhur. Sa i përket punës, mundësi të reja janë në rrugë e sipër për ata që

Zbulohet antitrupi që neutralizon koronavirusin

Shkencëtarët në Fakultetin për Mjekësi të Universitetit të Pittsburghut kanë thënë se kanë arritur sukses, lidhur me trajtimin dhe parandalimin e mundshëm të koronavirusit. Hulumtuesit pr

Si reagojnë shenjat e horoskopit kur u vjen “në majë të hundës”

Të gjithë kemi mënyrën tonë të reagimit kur jemi me nerva, ose kur na vjen në majë të hundës. Dikush mund të bëhet shumë agresiv, ndërsa dikush tjetër mund të përdorë metodën e agre

Pse asnjë ushtri në botë nuk mund të krahasohet me atë amerikane

Arsyeja kryesore:Armët e ushtrisë amerikane, janë ndër më të mirat në botë. Kur është fjala për armë vdekjeprurëse, ushtria amerikane nuk ka asnjë lloj mungese në inventar. Disa prej ty

Dhjetë metodat se si të jeni më të lumtur

Të jesh i lumtur është thelbësore për një jetë të përmbushur. Një studim i fundit ka treguar se të jesh i lumtur zvogëlon mjerimin më shumë sesa të kesh më shumë para. Kjo për faktin

Info Tjera