Kultura http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/1200px-Mangalem_Berat_Albania_2018.2.jpg

12 vjet nga hyrja e Beratit në UNESCO, Rama paralajmëron më shumë investime12 vjet me? pare?, Berati u pranua ne? liste?n e trashe?gimise? bote?rore, ne?n mbrojtjen e UNESCO-s dhe 7 vjet më parë, kur erdhëm në qeveri kishte statusin e trashëgimisë së rrezikuar bashkë me Gjirokastrën! Ky qytet-muze me vlera të jashtëzakonshme dhe trashëgimi të rrallë falë brezave që e kanë ruajtur, u bë pjesë e vëmendjes dhe përkujdesjes për shpëtimin e Rilindjen e tij? Sot ka ende shumë për të bërë, por projektet e Rilindjes Urbane dhe ndërhyrjet e shpëtim-restaurimit të monumenteve më të rrezikuara, e kanë kthyer Beratin në një destinacion me gjithnjë e më shumë turistë ??

Publiée par Edi Rama sur Mercredi 8 juillet 2020

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka kujtuar 12 vjetorin kur qyteti i Beratit hyri në listën e qyteteve të mbrojtura nga UNESCO.

Ai ka thënë se qyteti do të ketë më shumë investime për tu bërë një destinacion edhe më shumë i vizituar nga turistët.

“Ky qytet-muze me vlera të jashtëzakonshme dhe trashëgimi të rrallë falë brezave që e kanë ruajtur, u bë pjesë e vëmendjes dhe përkujdesjes për shpëtimin e Rilindjen e tij. Sot ka ende shumë për të bërë, por projektet e Rilindjes Urbane dhe ndërhyrjet e shpëtim-restaurimit të monumenteve më të rrezikuara, e kanë kthyer Beratin në një destinacion me gjithnjë e më shumë turistë”, ka shkruar Rama.

Të fundit

Poeti kombëtar Gjergj Fishta duke lexuar vargjet e “Lahutës së Malcis” (VIDEO)

Fishta, i lindur më 1871, ishte frat, shkrimtar (poet e prozator), përkthyes, publiçist, arsimtar, estet, piktor (jo profesionist, mendohet të ketë mbi 20 piktura) deputet, anëtar i Akademisë I

Filmat ‘pandemikë’ nëpër kohë

Ndonëse pandemia mund të jetë drejt fundit, shikimi i disa filmave që janë realizuar mbi tema të ngjashme si realiteti që e kaluam, nuk do të na bënte dëm. Është interesante të mendojmë

Broadway “mbyll portën” deri në vitin 2021

Shfaqjet e famshme të Broadway-t në Nju Jork u pezulluan pasi vendi u godit nga pandemia e koronavirusit. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Evgeny Maslov, megjithëse tabelat vezull

Ermonela Jaho rrëfen albumin e saj të parë

Ajo ishte 14 vjeç kur do të shikonte operën e parë të saj. Violeta e “La Traviatas” i ngacmoi Ermonela Jahos emocione të papërshkrueshme, si dhe guximin për të ëndërruar… “Të pakt

Beckham dokumentar për jetën e tij

David Beckham i mungonte vetëm një gjë për të konfirmuar përfundimisht statusin e tij si yll ndërkombëtar; të ketë një film të tij. Ish futbollisti britanik, një prej personave më të fa

Libri në periudhën më të errët!

Periudha e verës është perfekte për çdo njeri që të lexojë. Por për dallim nga vitet e tjera pandemia e Covid-19 nuk ka rritur numrin e lexuesve, të paktë kanë qenë ata që i janë përku

Info Tjera