Art http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/06/received_302352637615395.jpeg

Për ti shpëtuar falimentimit, cirku i famshëm shkurton 3500 vende puneCirku i famshëm “Cirku i Diellit” do të shkurtojë 3500 vende pune pasi të nënshkruajë një marrëveshje për të evituar falimentimin.

Shkak është bërë pandmia e covid 19 që ka detyruar kompaninë të anullojë të gjitha shfaqjet e saj në mbarë botën.

Pandemia e koronavirusit ka detyruar Kompaninë e të famshmit “Cirku i diellit” të shkurtojë 3500 vende për të evituar falimentimin.

Grupi kanadez, i njohur për cirkun e tij fantastik, të lëvizshëm, do t’i nënshtorhet ristrukturimit duke lënë kështu pa punë rreth 95 për qind të stafit të saj.

“Me zero të ardhura që nga mbyllja e detyruar e të gjithë spektakleve për shkak të Covid-19, drejtuesit kanë vendosur të ndërhyjnë fort”, tha presidenti Daniel Lamarre.

Kompania është detyruar të ndalojë mbajtjen e të gjithë spektakleve, përfshirë gjashtë të parashikuar për tu shfaqur në Las Vegas, që nga marsi.

Kompania ka gati një marrëveshje me provincën e Kebekut, ku kanë edhe qendrën, sipas të cilës, aksionerët ekzistues do të marrin në dorë likuiditetet e cirkut dhe do të investojnë 300 milionë dollarë në biznes.

Po ashtu do të krijohet një fond ndihm për punonjësit e prekur dhe kontraktorët.

Drejtuesit nënvizojnë se kur të kthehet normaliteti, shumica e punonjësve të shkurtuar do të ripunësohen.

Të fundit

Piktura e Churchill shitet për më shumë se tetë milionë euro

Më e famshmja ndër pikturat e realizuara nga ish-kryeministri britanik Winston Churchill (1874-1965), u shit sot në ankand për shtatë milionë stërlina (8,1 milionë euro) nga shtëpia e ankandi

Artisti finalizon portretin e Biden me oriz dhe grurë

Ndërsa vëmendja e botës është kthyer nga ceremonia e inaugurimit të Presidentit të Amerikës, Joe Biden, një artist nga Kosova ka krijuar një portret të tij duke përdorur drithëra dhe fara

“Shqiptari duke tymosur”, del në ankand

Piktura e njohur “An Arnaut Smoking” (Shqiptari duke tymosur), e punuar në vitin 1882 nga autori Jean-Leon Gerome, është nxjerrë në shitje në Londër nga shtëpia e famshme e ankandeve, Chri

Sot 160 vite nga dita kur u lind Kolë Idromeno (Foto)

“Dasma shkodrane” e shkëlqimta gjurmë qytetarie dhe solemniteti e Kolë Idromenos për Shkodrën e sharmit dhe klasit “Dasma shkodrane” 1924, vaj mbi kanavacë, 94,5×133,5 cm “Dasma shkod

Ermonela Jaho rrëfen albumin e saj të parë

Ajo ishte 14 vjeç kur do të shikonte operën e parë të saj. Violeta e “La Traviatas” i ngacmoi Ermonela Jahos emocione të papërshkrueshme, si dhe guximin për të ëndërruar… “Të pakt

Hapet pas më shumë se 130 ditësh teatri i famshëm

Grande emozione per la serata di riapertura del Teatro.Grazie a Beatrice Rana, Simone Piazzola, Mischa Maisky.Vi aspettiamo domani per il secondo concerto con Francesco Meli, Federica Lombardi, Patric

Info Tjera