Art http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/arton79308-728x430-1.jpg

Piktura e Churchill shitet për më shumë se tetë milionë euroMë e famshmja ndër pikturat e realizuara nga ish-kryeministri britanik Winston Churchill (1874-1965), u shit sot në ankand për shtatë milionë stërlina (8,1 milionë euro) nga shtëpia e ankandit Christie’s, në Londër.

“Kulla e xhamisë Koutoubia” (1943), është një pikturë e realizuar me rastin e një vizite zyrtare në Marok gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Vepra e realizuar në vaj, e ofruar për shitje nga aktorja amerikane Angelina Jolie, konsiderohet të jetë piktura më e rëndësishme e Sir Winston Churchill, për shkak të ndërthurjes së saj me historinë e shekullit XX”, tha historiani i artit britanik, Barry Phipps.

Peizazhi i thjeshtë dhe i zbukuruar i pikturës përfaqëson minaren, simbolin e fuqisë së dinastisë Almohad (shek. XII), e ndërthurur me muret e qytetit antik dhe e mbështetur në malet e mbuluara me dëborë.

Në atë kohë, Churchill ia dhuroi atë Roosevelt-it.

E shitur nga një prej djemve të Roosevelt në vitet 1950, piktura ndryshoi pronarë disa herë, para se të zbarkonte në vitin 2011 në koleksionin e çiftit hollivudian Angelina Jolie dhe Brad Pitt./ atsh/ KultPlus.com

Të fundit

Dita Ndërkombëtare e Muzeut

Komuniteti i muzeve në mbarë botën shënon sot Ditën Ndërkombëtare të Muzeut. Dita Ndërkombëtare e Muzeut u jep mundësinë profesionistëve të muzeve të takojnë njerëz dhe t’i informoj

Sony World shpall fotografët e vitit 2021 (FOTO)

Sony World Photography Awards ka shpallur sot fituesit e konkursit për vitin 2021. Çmimet kryesore shkuan për dy fotografë që u munduan të protretizojnë në një formë tjetër kulturën dhe hi

Artisti finalizon portretin e Biden me oriz dhe grurë

Ndërsa vëmendja e botës është kthyer nga ceremonia e inaugurimit të Presidentit të Amerikës, Joe Biden, një artist nga Kosova ka krijuar një portret të tij duke përdorur drithëra dhe fara

“Shqiptari duke tymosur”, del në ankand

Piktura e njohur “An Arnaut Smoking” (Shqiptari duke tymosur), e punuar në vitin 1882 nga autori Jean-Leon Gerome, është nxjerrë në shitje në Londër nga shtëpia e famshme e ankandeve, Chri

Sot 160 vite nga dita kur u lind Kolë Idromeno (Foto)

“Dasma shkodrane” e shkëlqimta gjurmë qytetarie dhe solemniteti e Kolë Idromenos për Shkodrën e sharmit dhe klasit “Dasma shkodrane” 1924, vaj mbi kanavacë, 94,5×133,5 cm “Dasma shkod

Ermonela Jaho rrëfen albumin e saj të parë

Ajo ishte 14 vjeç kur do të shikonte operën e parë të saj. Violeta e “La Traviatas” i ngacmoi Ermonela Jahos emocione të papërshkrueshme, si dhe guximin për të ëndërruar… “Të pakt

Info Tjera