Kultura http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/brits-logo-generic.jpg

Ceremonia “Brit Awards 2021” shtyhet për në muajin majMbrëmja më e madhe muzikore e ndarjes Mbrëmja më e madhe muzikore e ndarjes së çmimeve në Mbretërinë e Bashkuar, Brit Awards, në kushte normale do të zhvillohej këtë muaj.

Mirëpo për shkak të pandemisë, ndarja e çmimeve Brits është shtyrë për të martën e 11 majit, në vend të datës së zakonshme në shkurt dhe do të transmetohen drejtpërdrejt në ITV.

Të fundit

Sony World shpall fotografët e vitit 2021 (FOTO)

Sony World Photography Awards ka shpallur sot fituesit e konkursit për vitin 2021. Çmimet kryesore shkuan për dy fotografë që u munduan të protretizojnë në një formë tjetër kulturën dhe hi

Të pathënat e 22 fotografive më të famshme në histori

Nuk thuhet kot se fotografia vlen sa 1000 fjalë. Fotografitë më poshtë, shpalosin histori të ndryshme, secila prej tyre një histori e vërtetë që la gjurmë të paharrueshme në fusha të ndry

Xhaketa e artë e kostumit të nuses arbëreshe

Një nga karakteristikat më të veçanta dhe të bukura të trashëgimisë kulturore të arbëreshëve të Italisë janë kostumet tradicionale të cilat veçojnë popullsitë shqiptaro-arbëreshe. N

Osmani: Instrumentet e muzikës tonë burimore mbetën pa mjeshtrin e madh, Shaqir Hotin

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar pas vdekjes së instrumentistit të njohur kosovar Shaqir Hoti duke thënë se kavalli i tij pushoi por tingujt e tij do të jehojnë ndër breza. Osman

Arbëreshët e Kroacisë, historia e shqiptarëve të Zarës

Arbëreshët e Veriut në Kroaci janë me prejardhje shqiptare dhe besim fetar katolik. Paraardhësit e tyre janë shpërngulur nga rajoni i Liqenit të Shkodrës, sot pjesë e Malit të Zi. Në kohë

Kujtimet e Ismail Qemalit nga periudha e rinisë së tij

Gjatë periudhës së sundimin osman në Shqipëri, shoqëria shqiptare karakterizohej nga një kontrast i madh mes fshatarëve dhe çifligarëve. Ju sjellim përshkrimin e L.S. Stavrianos të memorie

Info Tjera