Kultura http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/PRC_181163084.jpg

Covid-19 i merr jetën skenaristit të “The Simpsons”Shkrimtari i Simpsons Marc Wilmore ka ndërruar jetë në moshën vetëm 57-vjeçare pas betejës me Covid-19.

Vëllai i Wilmore, komediani dhe drejtuesi i The Nightly Show, Larry Wilmore, konfirmoi vdekjen e tij në Twitter të dielën në mbrëmje.

“Vëllai im i ëmbël, Marc Edward Wilmore, ndërroi jetë natën e kaluar ndërsa luftonte me Covid dhe nga sëmundje të tjera që e kishin munduar për vite me radhë.’-tha Larry.

Parashikoi çuditërisht shumë nga ngjarjet që po ndodhin: Zgjedhjen e Trump-it president, shpërthimin e kullave binjake, madje edhe vetë pandeminë, ama ndoshta skenaristi i Simpsons Marc Willmore nuk e kishte imagjinuar kurrë që koronavirusi do ia merrte dhe atij jetën.

Të fundit

Sony World shpall fotografët e vitit 2021 (FOTO)

Sony World Photography Awards ka shpallur sot fituesit e konkursit për vitin 2021. Çmimet kryesore shkuan për dy fotografë që u munduan të protretizojnë në një formë tjetër kulturën dhe hi

Të pathënat e 22 fotografive më të famshme në histori

Nuk thuhet kot se fotografia vlen sa 1000 fjalë. Fotografitë më poshtë, shpalosin histori të ndryshme, secila prej tyre një histori e vërtetë që la gjurmë të paharrueshme në fusha të ndry

Xhaketa e artë e kostumit të nuses arbëreshe

Një nga karakteristikat më të veçanta dhe të bukura të trashëgimisë kulturore të arbëreshëve të Italisë janë kostumet tradicionale të cilat veçojnë popullsitë shqiptaro-arbëreshe. N

Osmani: Instrumentet e muzikës tonë burimore mbetën pa mjeshtrin e madh, Shaqir Hotin

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar pas vdekjes së instrumentistit të njohur kosovar Shaqir Hoti duke thënë se kavalli i tij pushoi por tingujt e tij do të jehojnë ndër breza. Osman

Arbëreshët e Kroacisë, historia e shqiptarëve të Zarës

Arbëreshët e Veriut në Kroaci janë me prejardhje shqiptare dhe besim fetar katolik. Paraardhësit e tyre janë shpërngulur nga rajoni i Liqenit të Shkodrës, sot pjesë e Malit të Zi. Në kohë

Kujtimet e Ismail Qemalit nga periudha e rinisë së tij

Gjatë periudhës së sundimin osman në Shqipëri, shoqëria shqiptare karakterizohej nga një kontrast i madh mes fshatarëve dhe çifligarëve. Ju sjellim përshkrimin e L.S. Stavrianos të memorie

Info Tjera