Kultura http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/dualipa-hero-728x430-1.jpg

Dua Lipa beson se artistet femra kritikohen më shumë sesa meshkujtKëngëtarja e famshme shqiptare, Dua Lipa beson se gratë e kanë më të vështirë ngritjen në karrierë për shkak se marrin më shumë kritika sesa kolegët meshkuj, shkruan KultPlus.

Në intervistën e saj dhënë CBS Sunday Morning ajo është shprehur se e ndjen nevojën që ta mbaj veten në standarde më të larta sesa kolegët e saj meshkuj, meqë industria e muzikës di t’i sheh gratë si “të fabrikuara”.

Lipa tutje u shpreh se si artiste femër, e veçmas përbrenda zhanrit pop, njerëzit mendojnë se je e fabrikuar.

 “Askush nuk beson se ti i shkruan këngët vetë”, u shpreh Lipa.

Yli botëror poashtu tha se gratë janë ‘pre’ e kritikave më shumë se artistët meshkuj.

“Atakohemi me shumë më shumë kritika në aspektin e asaj çfarë veshim, çfarë bëjmë, si duket performanca, si vallëzojmë, si këndojmë, nëse këndojmë”.

Ndërkaq ajo kishte pasur mendimet të njëjta edhe në një intervistë tjetër, teksa kishte thënë se duhet punë më e madhe që të tjerët të të marrin më seriozisht.

Të fundit

Piktura e Churchill shitet për më shumë se tetë milionë euro

Më e famshmja ndër pikturat e realizuara nga ish-kryeministri britanik Winston Churchill (1874-1965), u shit sot në ankand për shtatë milionë stërlina (8,1 milionë euro) nga shtëpia e ankandi

Festivali i Filmit, Berlinale 2021 në modusin e pandemisë

Berlinalja, festivali i filmit në Berlin, ka shumë rituale. Normalisht pavarësisht dimrit dhe ditëve të ftohta të shkurtit, dashamirësit e kinematografisë gjatë periudhës së festivalit mbus

366 filma në garë për ‘Oscar’

Plot 366 filma u kualifikuan për një nominim të mundshëm në kategorinë e Filmit më të Mirë për çmimin ”Oscar”, njoftoi Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit.  Këtu përfshihen

Tom Hanks në një film western për herë të parë

Edhe pse ka qenë i njohur si kauboj Woody nga seriali “Toy Story”, për të cilin e ka huazuar zërin – Tom Hanks kurrë më parë nuk ka luajtur në një film vestern. Aktori i famshëm holliv

110 vjet më parë u realizua fluturimi i parë me avion postar

Si sot para 110 vitesh do të realizohej fluturimi i parë zyrtar me një avion postar. Fluturimi i parë u bë nga Allahabad në Provincat e Bashkuara të Indisë Britanike në Naini, ose rreth 10 ki

Pjesa e pestë e ‘La casa de papel’ vjen këtë gusht?

Seriali spanjoll ‘La Casa De Papel’ arriti të ketë një shikueshmëri tejet të lartë, duke i bërë admiruesit e tyre të mbesin në pritje të sezonit të ri. Sezoni i pestë mendohet të jet

Info Tjera