Kultura http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/06/cecilinhof-palace-in-potsdam-germany.jpg

Duke shikuar mbrapa 16 ditët që kanë ndryshuar historinëKonferenca e Potsdam shënon një nga ngjarjet më të rëndësishme historike të shekullit të 20-të. Në të gjithë botën, ajo qëndron si një simbol i përfundimit të Luftës së Dytë Botërore në Evropë dhe shpërthimit të Luftës së Ftohtë. “Marrëveshja e Potsdam” që u miratua në Cecilienhof Palace vendosi themelin për riformatimin e botës pas vitit 1945.

Credit …Trupat e Sinjalit të Ushtrisë amerikane, përmes Bibliotekës Harry S. Truman

Ekspozita, Konferenca e Potsdamit 1945: Shformimi i botës “, filluar deri më 31 dhjetor, paraqet dokumente historike, filma, fotografi dhe memorie të epokës për të sjellë ngjarjen në jetë dhe për të ekzaminuar sesi skaliti historia botërore. Përfundimet zyrtare të konferencës, të përcaktuara në Marrëveshjen e Potsdamit, patën pasoja të menjëhershme për Gjermaninë dhe pjesën tjetër të Evropës, por ekspozita tregon gjithashtu se si diskutimet në prapaskenë kishin implikime të gjera për Azinë dhe Lindjen e Mesme.

Nga 17 korriku deri më 2 gusht 1945, “Big Three” u mblodh në një tryezë të rrumbullakët (në ekspozitë në ekspozitë) përpara një dritare gjiri të madh që mbikëqyr një liqen. Pas diskutimeve përgatitore midis delegatëve, dhe më pas midis ministrave të jashtëm, liderët u mblodhën për gjithsej 13 seanca duke filluar nga ora 5 pasdite dhe zgjati një deri në dy orë. Në mbrëmje, kishte argëtim.

Credit …Peter-Michael Bauers, përmes Pallateve dhe kopshteve Prusianë Fondacioni Berlin-Brandenburg

“SHBA-të menduan se marrëdhëniet me Stalinin do të ishin të vështira, por ata menduan se do të jenë të menaxhueshme,” tha Michael Neiberg, një historian dhe autor i “Potsdam: Fundi i Luftës së Dytë Botërore dhe Rilindja e Evropës “, në një intervistë telefonike. “Pjesëmarrësit nuk po flisnin akoma për një Luftë të Ftohtë. Potsdam ishte një pikëçuditëse në fund të Gjermanisë duke qenë problemi i madh në Evropë. Humori ishte jubilant; ata kënduan këngë së bashku; hëngrën bashkë në bankete ”.

Pasi Ushtria e Kuqe pushtoi Berlinin në maj 1945, qyteti ishte nën kontrollin sovjetik për dy muaj, dhe Stalini propozoi mbajtjen e një konference pas luftës për fitimtarët atje. Në fund të fundit, fuqitë aleate u vendosën ta mbajnë atë në Potsdam aty pranë, sepse ishte më pak i dëmtuar se Berlini, në qendër të qytetit të të cilit ishte një shkretëtirë që ende kthente kufoma, kanalizime dhe tym.

Cecilienhof, i ndërtuar për djalin më të madh të perandorit të fundit të Gjermanisë dhe gruan e tij, Cecile, ishte pothuajse i padenjë nga Lufta e Dytë Botërore, përveç disa dritareve të plasaritura. Xheneteli i pallatit, dekori i qilimave i vitit 1945 është rikrijuar me përpikëri për ekspozitën – poshtë në gotat venedikase të pikturuara veneciane në dollapët në dhomën e mëngjesit – me ndihmën e pamjeve arkivore dhe fotografive nga Arkivi i Filmit dhe Fotografive Shtetërore Ruse dhe Harry S. Biblioteka dhe Muzeu Presidencial i Trumanit.

Credit …Pallatet Prusiane dhe Kopshtet Fondacioni Berlin-Brandenburg

Në ekspozitë për herë të parë në ekspozitë është ditari i Joy Milward, pastaj një sekretar 19-vjeçar me delegacionin britanik, i cili regjistron përshtypjet e saj për konferencën dhe vendin e prishur në të cilin u zhvillua. Duke kujtuar udhëtimin nga aeroporti për në Potsdam, ajo shkroi: “Rruga ishte e veshur me burra dhe gra të moshuar, fëmijë dhe gra të reja, të gjitha që mbanin pako në shpinë ose karrocat shtytëse të ngarkuara me sende të familjes.”

Me shkatërrimin e shtëpive dhe jetesës së tyre, njerëzit ishin në lëvizje në të gjithë Gjermaninë. Konferenca gjithashtu duhej të vendoste se çfarë të bënte me miliona gjermanë etnikë që jetonin në atë që ishte atëherë Polonia, Czechekosllovakia dhe Hungaria, disa prej të cilëve mbërritën si kolonizues pasi ato vende u aneksuan nga Rajhu i Tretë. Marrëveshja e Potsdam bëri thirrje për një transferim “të rregullt dhe njerëzor”, por dëbimet që pasuan ishin gjithçka tjetër: rreth 14 milion njerëz u shpërngulën, dhe qindra mijëra të uritur deri në vdekje ose u vranë ndërsa një reagim anti-gjerman përfshiu të çliruarit kombet.

Duke përdorur tregimet e refugjatëve individualë dhe memorandumet e tyre për vendet e humbura – sende të tilla si një samovar i praruar dhe një sërë gërshërë delesh – ekspozita tregon se si vendimet e tre udhëheqësve hodhën jetën e miliona njerëzve në trazira.

Koferenca e Postdamit 17. Korrik 1945. Trupat e Sinjalit të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara. Biblioteka dhe Muzeu Harry S. Truman

Ndërsa fuqitë e mëdha përqendruan vëmendjen e tyre në Evropë, lufta në Azi ishte ende e ashpër. Në mbrëmjen para fillimit të konferencës, Truman mësoi se Shtetet e Bashkuara kishin kryer provën e parë të suksesshme të një bombe atomike. Më 26 korrik, Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Kina lëshuan një ultimatum në Japoni, i njohur si Deklarata e Potsdam, duke bërë thirrje për dorëzim të pakushtëzuar ose “shkatërrim të shpejtë dhe të plotë”.

Katër ditë pasi mbaroi konferenca, Shtetet e Bashkuara hodhën një bombë atomike mbi Hiroshima, duke vrarë dhjetëra mijëra njerëz. Tre ditë më vonë, Nagasaki u asgjësua. Një ekspozitë prekëse për huazim ndaj Cecilienhof nga Muzeu Memorial i Paqes në Hiroshima është kutia e drekës metalike e nxirë nga një nxënës 12-vjeçar, Koji Kano, trupi i të cilit nuk u gjet kurrë.

Pjesa e fundit e shfaqjes trajton pushtimin sovjetik të Manchuria të pushtuar nga Japonia që ndodhi një javë pasi mbaroi takimi, dhe se si ultimatumi në Japoni çoi përfundimisht në pavarësi për Kore. Shfaqet gjithashtu prekni tërheqjen e trupave britanike dhe sovjetike nga Irani dhe dështimin e tre fuqive për të zgjidhur kompensimin për të mbijetuarit e Holokaustit ose për të vendosur se çfarë duhet të ndodhë më pas në Palestinë.

Zhvillimet në Britani gjithashtu hodhën hije nga konferenca, e cila u ndërpre për dy ditë ndërsa Churchill udhëtoi përsëri në Londër për të zbuluar rezultatet e zgjedhjeve të përgjithshme. Ai humbi në një rrëshqitje të papritur për partinë e Punës së Clement Attlee: Për pesë ditët e fundit, Attlee e zëvendësoi atë në tryezën e bisedimeve.

Truman sugjeroi në fund të negociatave që Tri Big duhet të takoheshin përsëri në Uashington, një mbledhje Attlee tha se shpresonte se do të përfaqësonte “një moment historik në rrugën për paqen midis vendeve tona dhe në botë.” Por ajo ngjarje nuk u zhvillua kurrë dhe aleanca e pakëndshme e kohës së luftës midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik u shpalos ndërsa filloi Lufta e Ftohtë.

A mundet Konferenca e Potsdamit megjithatë të konsiderohet një sukses?

“Mendja e tyre nuk ishte që të përsërisin gabimet e Traktatit të Versajës duke mos vendosur kushtet e duhura për paqen,” tha z. Neiberg. “Ata ishin mesatarisht të suksesshëm në këtë. Ata zgjidhën problemin themelor të Gjermanisë. Ata gjithashtu vendosën termat fillestarë që penguan Luftën e Ftohtë të bëhej një luftë e nxehtë. Njerëzit që paguanin çmimin ishin Evropianët Lindorë që përfunduan të jetonin nën zgjedhën sovjetike. “


Të fundit

12 vjet nga hyrja e Beratit në UNESCO, Rama paralajmëron më shumë investime

12 vjet me? pare?, Berati u pranua ne? liste?n e trashe?gimise? bote?rore, ne?n mbrojtjen e UNESCO-s dhe 7 vjet më parë, kur erdhëm në qeveri kishte statusin e trashëgimisë së rrezikuar bashkë

Sopranoja e famshme shqiptare paralajmëron albumin e ri

Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho, së shpejti vjen me album të ri që do të titullohet “Anima Rara”. Ermonela që jeton në New York, zbuloi për publikun se albumi recital debutues do të dal

Hapet pas më shumë se 130 ditësh teatri i famshëm

Grande emozione per la serata di riapertura del Teatro.Grazie a Beatrice Rana, Simone Piazzola, Mischa Maisky.Vi aspettiamo domani per il secondo concerto con Francesco Meli, Federica Lombardi, Patric

Zbulohen varrezat tumulare në Himarë

Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore, Vlorë, së bashku me Institutin Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore kanë zbuluar një varrezë tumulare të periudhës së Bronzit të Vo

Personazhet e famshëm me një familje të madhe ( Foto)

Ne i njohim për rolet e tyre nëpër filma, por rezulton se ata janë gjithashtu nënat dhe baballarët krenarë të shumë fëmijëve. Nga Bruce Willis i cili ka 5 vajza, deri tek Eddie Murphy i cil

Filmi “Homemade” për jetën në karantinë

Është një antologji e shkurtër me një shkëlqim luksoz dhe lustrim prestigji, kuruar për Netflix nga regjisori Pablo Larrain nga Kili, vëllai i tij Juan de Dios Larrain dhe producenti italian L

Info Tjera