Kultura http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/ermonela-jaho.jpg

Ermonela Jaho: Shkova në Itali me ëndrra të mëdha, por me xhepin boshErmonela Jaho, 46 ​​vjeç, ka lindur në Shqipëri.

Ajo bëri debutimin e saj në opera në moshën 17 vjeçare dhe që prej asaj kohe është bërë një nga sopranot më të vlerësuara në botë, duke performuar në skenat më të rëndësishme botërore.

Çmimet e saj të shumta përfshijnë Çmimin e Lexuesve në Çmimet Ndërkombëtare të Operës 2016.

Cila ishte ambicia juaj e fëmijërisë apo e hershme?

Gjithmonë të jem këngëtare. Unë fillova kur isha pesë, gjashtë vjeç. Kur isha 14 vjeç, pashë operën time të parë live në Tiranë. Pas atij momenti, unë krijova ambicien time.

Shkolla private apo shkolla shtetërore? Universitet apo drejtpërdrejt në punë?

Shkollë shtetërore. Duke qenë në një vend komunist, gjithçka drejtohej nga shteti. Pas kësaj, universiteti. Kam studiuar gjithashtu në Itali, në akademinë [e muzikës] të Santa Cecilia. Kam punuar në të njëjtën kohë në restorante, si një kujdestare fëmijësh, duke u kujdesur për të moshuarit – shkova në Itali me ëndrra të mëdha, por me xhepin bosh. U përpoqa të bëja sa më shumë për veten time. Ishte një shkollë jete ku mësova rëndësinë e gjithçkaje. E kuptova se sa prindërit e mi kanë luftuar për të siguruar jetesën. Unë i thashë vetes: “Ti vetë duhet të punosh për ëndrrën tënde, Ermonela, ti dhe askush tjetër.”

Kush ishte apo është mentori juaj?

Njerëz të ndryshëm në faza të ndryshme. Kur isha fëmijë, ishte babai im. Ai donte që unë të mos dorëzohesha kurrë dhe unë e kuptova rëndësinë e kësaj më vonë. Tani për tani, menaxheri im, Alan Green – ai po bën të njëjtën gjë, duke më mbështetur mua.

Sa të përgatitur jeni në aspektin fizik?

Goxha mirë. Unë kam punuar gati çdo ditë nga momenti kur zbulova përfitimet për shëndetin tim, jetën time, profesionin tim.

Ambicia apo talenti: cila ka më shumë rëndësi për suksesin?

Ambicia e mban ndezur zjarrin për të vazhduar udhëtimin drejt suksesit tuaj.

Sa jeni e angazhuar politikisht?

Aspak. Unë gjej këndvështrime të mira te njerëz të ndryshëm dhe përpiqem t’i bashkoj ato. Shpresoj për një vend më të mirë dhe një botë paqësore.

Çfarë do të dëshironit të zotëronit që aktualisht nuk e posedoni?

Liria të jem vetvetja.

Cili është ekstravaganca juaj më e madhe?

Nuk kam qenë kurrë ekstravagante në jetën time. Unë kurrë nuk kam menduar se mund të paguaj çmimin.

Në cilin vend jeni më e lumtur?

Kur jam e rrethuar nga njerëz pozitivë – vendi nuk ka rëndësi.

Çfarë ambiciesh keni ende?

Të bëhem më e mirë se dje. Ambicia ime aktuale dhe gjatë gjithë jetës është që të jem një person më i mirë, të përmirësohem.

Çfarë ju shtyn përpara?

Gjëra të reja, arritje të reja. Unë dua ta bëj jetën time më interesante sesa të përsëris të njëjtat gjëra çdo ditë.

Cila është arritja më e madhe e jetës tuaj deri më tani?

T’i jap vetes mundësinë të jem vetvetja. Unë nuk e kam arritur atë 100 për qind, por po punoj që ta arrij.

Çfarë ju duket më irrituese te njerëzit e tjerë?

Mungesa e ndjeshmërisë. Mungesa e dëshirës për të marrë përsipër drejtimin e jetës së tyre.

Nëse vetja juaj 20-vjeçare mund t’ju shohë tani, çfarë do të mendonte ajo?

“Uau, e bëre! Nuk ke hequr dorë nga asgjë ”. Kur isha 20 vjeç, gjithçka dukej kaq e vështirë.

Cilin objekt që keni humbur dëshironi ta keni akoma?

Një shall që humba pak kohë prapa që më kujtoi nënën time. Unë nuk kam gjetur një tjetër si ai askund.

Cila është sfida më e madhe e kohës sonë?

Mungesa e ndjeshmërisë dhe lidhja njerëzorë. Flasim me njëri-tjetrin, por nuk e kuptojmë më njëri-tjetrin.

A besoni në një jetë të përtejme?

Po, po Unë besoj se energjia e njerëzve që ishin pjesë e jetës sonë është ende rreth nesh në një formë ose tjetër. Unë i kam humbur prindërit e mi, por besoj se akoma mund ta ndiej energjinë e tyre dhe kjo është ajo që më bën të besoj te jeta e përtejme.

Nëse do të duhej të vlerësonit sa e kënaqur jeni me jetën tuaj, nga 1-10, si do ta vlerësonit?

Shtatë Kam arritur të përmbush shumicën e ambicieve të mia kryesore, por më duhet të gjej hapësirë ​​dhe energji për të gjetur veten – dhe ta respektoj, pasi ta kem gjetur.

Të fundit

Akademia e Shkencave ripropozon Ismail Kadarenë për çmimin ‘Nobel’

Në këtë 85-vjetor të lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare, Akademia e Shkencave do të organizojë veprimtarinë shkencore “Ismail kadare, shkrimtar shqiptar në letërsinë botërore”. Gjith

122 vjet nga themelimi i Lidhjes së Pejës

Në fund të shekullit 19-të tokat e banuara me shqiptarë u vunë përsëri në rrezik kur fqinjët ballkanikë të shqiptarëve filluan aktivisht të ndeshen për të marrë pjesë nga territori i

Shtyhet prapë premiera e filmit të ri të James Bondit

Premiera e filmit të ri James Bond u shty për herë të tretë, për shkak të pandemisë së koronavirusit. Filmi “No time to die” (“Nuk ka kohë për të vdekur”) është shtyrë tashmë d

Numri i abonentëve të Netflix tejkalon shifrën 200 milionë

Netflix e ka mbyllur vitin 2020 me 203,7 milionë të abonuar me pagesë në botë, pas një viti të shënuar nga pandemia dhe kufizimet dhe pavarësisht rritjes së konkurrencës dhe një rritjeje t

Për të dytin vit me radhë, anulohet festivali “Glastonbury”

Glastonbury Festival është anuluar për vitin e dytë me radhë, për shkak të pandemisë COVID-19, shkruan BBC. Lajmi u bë i ditur të enjten në faqen e festivalit në Twitter. “Me shumë keqa

Leka Zogu l më 1989: Shqiptarët e Kosovës do të vazhdojnë luftën

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 21 Janar 2021 “DTIC – Defense Technical Information Center” ka botuar, me 19 gusht 1989, në faqet n°1 dhe 3, një intervistë ekskluzive të Leka Zogut I, të zh

Info Tjera