Film http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/mer6-750x375-1.jpg

11 fakte që nuk i keni ditur për ikonën e pavdekshmeMarilyn Monroe është një ikonë që nuk vdes kurrë, një yll i shndritshëm që ka lënë ende pyetje pa përgjigje.

Por, askush nuk e di për 11 fakte tronditëse për “perëndeshën” e bukurisë së Hollyëood:

1- Marlyn Monroe kishte një koeficient inteligjence 168, më të lartë se Albert Ajnshtajn.

2- Emri i vërtetë i Marilyn Monroe ishte Norma Jeane Mortenson.

3- Marilyn Monroe ishte brune natyrale dhe i’u nënshtrua operacioneve plastike në mjekër dhe hundë në fillimet e karrierës së saj.

4- Marilyn Monroe i merrej goja.

5- Natën e saj të fundit e kaloi në shtëpinë e Frank Sinatra – në kazinonë Cal Neva në kompaninë e bosit Sam Giancana.

6- Ajo u pagua vetëm 50 dollarë për fotot nudo.

7- Asaj i pëlqenin Beethoven, Mozart dhe Louis Armstrong.

8- Për 12 vite njerëzit vendosnin lule në varrin e Marilyn Monroe.

9- Ajo donte dëshpërimisht të bëhej nënë.

10- Shumë njerëz kryen vetëvrasje kur zbuluan për vdekjen e saj.

11- Marilyn Monroe u varros me fustanin e saj të preferuar jeshil Puçi.

Të fundit

Angelina Jolie, regjisore e filmit biografik për Don McCullin

Aktorja dhe producentja e filmave, Angelina Jolie, do të drejtojë realizimin e filmit “Sjellje e paarsyeshme”, një film për fotografin britanik të luftës, Don McCullin, i bazuar në autobiog

Revolucion i ri në Hollywood, agjenti 007… një grua?

Një revolucion i ri ka mbërritur tashmë në Hollywood, personazhi kryesor i “No Time To Die”, filmi i 25-të në seri, që i është kushtuar agjentit të famshëm 007, i frymëzuar nga romanet

Akademia Franceze e Filmit përjashton Roman Polanskin

Akademia franceze e filmit, Cesar, përjashtoi Roman Polanski, 87 vjeç, si reagim ndaj një mosmarrëveshjeje prej një muaji me regjisorin franko-polak. Në të njëjtën kohë, anëtarëve të tjer

Filmi që përloti botën në garë për t’u nominuar për “Oscar”

Filmi i njohur turk që përloti të gjithë, është nominuar për çmim “Oscar”. “Miracle in Cell No.7” që në shqip do të thotë “Mrekullia në qelinë e shtatë”, është përzgjedhu

Shuhet aktorja që i bëri të gjithë për të qarë

Aktorja e njohur Elsa Raven ka mbyllur sytë përgjithmonë në moshën 91 vjeçe. Ajo do të mbahet mend si aktorja që ka luajtur në një ndër skenat më prekëse të filmit Titanic, kur teksa po

‘EXIL’ i Visar Morinës, filmi kandidat i Kosovës për Oscars 2021

Pas ‘Babai’-t në 2016, ‘Exil’-i do të jetë filmi i dytë lartëvlerësuar i Visar Morinës që Kosova propozon për OSCARS. Në gusht ‘Exil’-i fitoi çmimin kryesor të Festivalit të S

Info Tjera