Film http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/16189196089220.jpg

Chloe Zhao, gruaja e parë me ngjyrë që shpallet regjizorja më e mirë me NomadlandYoun Yuh-jung u bë koreania e parë që fiton si Aktorja më e Mirë Dytësore në filmin ‘Minari’ në edicionin e 93-të të çmimive Oscar sot në Los Angeles.

Aktorja 73-vjcare koreano-jugore ishte një nga yjet e ceremonisë me fjalimin e saj zbavitës që e nisi duke falenderuar aktorin e vjetër Brad Pitt, që i solli çmimin.

Ajo tha: “Oh, zoti Brad Pitt, jam shumë e lumtur t’ju takoj. … Ku ishit kur ne po xhironim në Tulsa? Jam shumë e lumtur t’ju takoj”.

Kompania e saj A24, ka financuar gjithashtu edhe filmin e 57- Pitt, ‘Plani B’.

Për çmimin e saj Yuh-jung mundi rivalë seriozë si Maria Bakalova për filmin e “Borat”, Glenn Close në filmin ‘Hillbilly Elegy’, Olivia Colman në filmin “The Father”, dhe Amanda Seyfried në filmin Mank.

Një aktore koreane nuk ishte nominuar për çmim Oskar kurrë më parë, ndërsa e vetmja aziatike që kishte fituar Oskar si aktore mbështetëse kishte qene amerikano-japonezja Miyoshi Umeki për filmin Sayonara në vitin 1957.

Ndërsa Chloe Zhao hyri në histori si gruaja e parë me ngjyrë që fiton Oskarin per regjizoren më të mirë. 39-vjeçcarja u bë gruaja e parë kineze dhe gruaja e dytë që e arin këtë.

Në fushën e saj ajo mundi: Thomas Vinterberg me filmin “Another Round” (Dhe nje tjeter xhiro), David Fincher me filmin ‘Mank’, Lee Isaac Chung me filmin ‘Minari’, dhe Emerald Fennell me filmin “Grua e re premtuese”.

Zhao tha në fjalën e saj se është rritur në Kinë ku bashkë me babanë luante një lojë ku duhet të mësonte përmendësh poema klasike kineze, dhe t’i recitonte ato duke përfshirë dhe një fjali që thoshte ”njerëzit e sapolindur janë instinktivisht të mirë”.

Zhao shpjegon: “Ato gjashtë shkronja kishin pasoja shumë pozitive të unë si fëmijë. Unë ende besoj se to sot, edhe pse nganjëherë duhet se e kundërta është e vërtetë. Por gjithmonë kam gjetur mirësi në njerëzit që kam njohur”.

“Kudo që kam shkuar nëpër botë. Prandaj ky çmim është për ata që kanë besim dhe guxim te vetvetja, sado e vështirë që të jetë kjo”.

Filmi Nomadland – me aktorin Frances McDormand – ndjek një grua në të gjashtëdhjetat, që pasi humbet gjithçka gjatë Depresionit të Madh, dhe nis një rrugëtim në perëndimin e shkrete te SHBA, duke jetuar në furgon si një nomade e kohëve moderne.

Më herët gjatë mbrëmjes, Daniel Kaluuya u lumturua ku fitoi për aktorin më të mirë dytësor në filmin “Juda dhe Mesia i zi”.

32-vjecari nga Londra mundi në kategorinë e tij shokun e klasës Lakeith Stanfield, komedianin Sacha Baron Cohen me filmin “Gjyqi i Chicago 7”, Leslie Odom, me filmin ‘One Night in Miami’ (Nje natë në Miami), dhe Paul Raci me Tingulli i Metalit.

Juda dhe Mesia i Zi tregon historinë e tradhtisë së kreut të grupit ‘Illinois Black Panthers’ Fred Hampton (i luajtur nga Kaluuya) i cili vritet nga FBI.

Ai falenderoi personazhin e tij duke thënë: “Për Fred Hampton, çfarë burri. Ai ishte 21 vjeç dhe i ushqeu femijët e tij, i arsimoi, u dha kujdes shëndetësor, kundër të gjitha shanseve.

Ndësa Emerald Fennell fitoi Oskarin për skenarin më të mirë. Aktorja e shkrimtarja 35-vjeçare u nderua për filmin ‘Promising Young Woman’ (Gruaja e re premtuese).

Në fjalimin e saj ajo tha: “Oh, ata më thanë të përgatisja një fjalim. Por unë nuk e bëra se nuk besoja se do të ndodhte. Tani do të më hapin punë me Steven Soderbergh.’

Të fundit

Seriali i Netflix-i që do t’ju bëjë të ndiheni si detektiv

Mat gjendet në mes të një sherri dhe si pasojë vret shokun e vëllait të tij. Dënohet me katër vite burg për vrasje nga pakujdesia dhe kur del rinis jetën. Në momentin që mendonte se gjith

Filmi i Etleva Kupsit në festivalin Ndërkombëtar në Kanada

“Rastësia Qëllimi i Zotit”, filmi me autore Etleva Kupsit do të jetë pjesë e Toronto International Women Film Festival në Kanada, një organizim që vlerëson punët e kineasteve nga

Vdes aktori shqiptar Guljem Radoja

Aktori shqiptar Guljem Radoja ka vdekur me koronavirus në moshën 75-vjeçare. Autoritetet shëndetësore kanë njoftuar dy ditë më parë se ai ka qenë në intubim. Ai është trajtuar nga COVID-1

NETFLIX njeh Kosovën

Rrjeti ndërkombëtar i filmave “Netflix” e ka njohur më në fund shtetësinë e Kosovës. Inicuesi i këtij peticioni, Sovran Hoti, ka bërë të ditur se NETFLIX ka shtuar Kosovën në listën

Jonida i rikthehet aktrimit

Ermal Mamaqi po korr suksese në fushën e aktrimit. Ai ka treguar që së shpejti do të vie me një projekt të ri. Për të gjithë ata që dëshironin të ketë konfirmim për protagonisten e seri

Filmi më i ri i James Bond ka shifrën më të kushtueshme në histori

Filmi i shumë pritur nga James Bond ‘No Time To Die’ thuhet se do të ketë premierën më të kushtueshme në botë kur të dalë në muajin shtator. Sipas raportimeve nga The Mirror të shtunë

Info Tjera