Film http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/pandemic-films.jpg

Filmat ‘pandemikë’ nëpër kohëNdonëse pandemia mund të jetë drejt fundit, shikimi i disa filmave që janë realizuar mbi tema të ngjashme si realiteti që e kaluam, nuk do të na bënte dëm.

Është interesante të mendojmë që filmat kanë arritur të konstruktojnë, në një mënyrë ose tjetër një pjesë të realitetit që ka ndodhur kohët e fundit. Andaj, mund të bëheni gati për një listë filmash të zhanreve të ndryshme për t’i shikuar me ëndje.

“Verbëria” (2008)

Bazuar në romanin e autorit portugez José Saramago, filmi merret me atë çfarë ndodh kur bota goditet nga një pandemi që i bën njerëzit të verbër, e kësisoj qeveria karantinon gjithë të verbrit.

“Bartësit” (2009)

Në këtë dramë postapokaliptike, katër miq që i mbijetuan një pandemie global ikin në  një vend ku ata shpresojnë të jetojnë në paqe. Mirëpo, gjërat nuk funksionojnë ashtu si kanë menduar ata.

“Sëmundja ngjitëse” (2011)

Ky është filmi i Steven Soderbergh, ku Gwyneth Paltrow vdes në rrethana të tmerrshme nga një virus i ri vdekjeprurës. Një thriller në lidhje me mënyrën se si përhapen sëmundjet, vështirësia për të gjetur një kurë dhe mënyra se si teoricienët dhe autoritetet jo kompetente ose dashakeqe mund ta bëjnë atë edhe më keq.


Të fundit

Angelina Jolie, regjisore e filmit biografik për Don McCullin

Aktorja dhe producentja e filmave, Angelina Jolie, do të drejtojë realizimin e filmit “Sjellje e paarsyeshme”, një film për fotografin britanik të luftës, Don McCullin, i bazuar në autobiog

Revolucion i ri në Hollywood, agjenti 007… një grua?

Një revolucion i ri ka mbërritur tashmë në Hollywood, personazhi kryesor i “No Time To Die”, filmi i 25-të në seri, që i është kushtuar agjentit të famshëm 007, i frymëzuar nga romanet

Akademia Franceze e Filmit përjashton Roman Polanskin

Akademia franceze e filmit, Cesar, përjashtoi Roman Polanski, 87 vjeç, si reagim ndaj një mosmarrëveshjeje prej një muaji me regjisorin franko-polak. Në të njëjtën kohë, anëtarëve të tjer

Filmi që përloti botën në garë për t’u nominuar për “Oscar”

Filmi i njohur turk që përloti të gjithë, është nominuar për çmim “Oscar”. “Miracle in Cell No.7” që në shqip do të thotë “Mrekullia në qelinë e shtatë”, është përzgjedhu

Shuhet aktorja që i bëri të gjithë për të qarë

Aktorja e njohur Elsa Raven ka mbyllur sytë përgjithmonë në moshën 91 vjeçe. Ajo do të mbahet mend si aktorja që ka luajtur në një ndër skenat më prekëse të filmit Titanic, kur teksa po

‘EXIL’ i Visar Morinës, filmi kandidat i Kosovës për Oscars 2021

Pas ‘Babai’-t në 2016, ‘Exil’-i do të jetë filmi i dytë lartëvlerësuar i Visar Morinës që Kosova propozon për OSCARS. Në gusht ‘Exil’-i fitoi çmimin kryesor të Festivalit të S

Info Tjera