Film http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/auto_filmi_homemade1593897331-728x430-1.jpg

Filmi “Homemade” për jetën në karantinëËshtë një antologji e shkurtër me një shkëlqim luksoz dhe lustrim prestigji, kuruar për Netflix nga regjisori Pablo Larrain nga Kili, vëllai i tij Juan de Dios Larrain dhe producenti italian Lorenzo Mieli.

Ata kanë ftuar 17 filmbërës nga e gjithë bota për të realizuar filma të shkurtër gjatë pandemisë, duke pasur si temë pandeminë. Larrain vetë ka realizuar një vepër të mahnitshme për Don Zhuanin e vjetër, i cili kontakton të dashurën e tij të vjetër në “Skype” përderisa kujdestarja që kujdeset për të duhet të qëndrojë në prapavijë pa shfaqur emocione.

Disa filmbërës janë kapur fuqishëm për shpirtin e pandemisë, përmes xhirimeve me kualitet me të dobët realizuar përmes telefonave të tyre të mençur brenda katër mureve të shtëpisë, shkruan “The Guardian”, transmeton KOHA. Sebastian Schipper realizoi diçka duke parë veten e tij me batuta vizuale të stilit të TikTok-ut për njerëzit që janë të njëjtë ani pse nuk kana lidhje gjaku.

Rungano Nyoni na sjell një komedi të krisur për jetën e një çifti të ndarë që vetëm shkruajnë e që detyrohen të ndajnë një apartament të vogël më të tjerët. Në dhomën e tij në Romë, Paolo Sorrentina shumë shpejt e imagjinon një histori dashurie përmes disa figurave që reprezantojnë Papën dhe Mbretëreshën, që grinden se çfarë duan që të shohin në televizor: “The Two Popes” apo “The Crown” (të dy seriale në Netflix).

Të tjerë regjisorë tinëzisht kanë përditësuar disa gjëra, me kamera më të mira, me xhirime atraktive me drone, post-produksione nga distanca dhe aktorë e teknikë që janë përdorur në linjë me rregullat lokale për bashkëpunime gjatë karantinës. Shumica e veprave janë në një linjë të një video-ditari të lehtë e të imagjinuar, me regjisorët që në mënyrë argëtuese – dhe prekëse – përdorin fëmijët e tyre, njëlloj siç mund të kenë përdorur motrat e vëllezërit e tyre në shtëpi për të realizuar filmat që i kishin bërë kur ishin vetë fëmijë.

Filmi i preferuar në mesin e tyre është ai nga Natalia Beristain në Mexico City, e cila imagjinon vajzën e saj të re të vetme në botë. Dhe David Mackenzie në Glasgow ka një studim të zgjuar e të dashur për familjen e tij. Meyroun, vajza e Nadine Labaki me zhvillim të hershëm është befasuese.

Duhet thënë se grupi i regjisorëve në ligën e Netflixit priren të jenë në situatë të favorshme, kështu që “Homemade” ndonjëherë të krijon përshtypjen që ka si qëllim që ta na tregojë sesi karantina përjetohet nga një person i pasur e i shkujdesur. /Koha.net /KultPlus.com

Të fundit

Kanada/ Shqiptarja Ana Golja shpallet “Aktorja më e mirë” në festivalin e filmit

Artistja dhe producentja Shqiptare në Kanada Ana Golja është vlerësuar në festivalin e filmit “Lavazza Film Festival” për filmin The Cuban. Golja nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale

Ripërpunimet dhe anulimet e filmave për vitin 2020

Pandemia Covid-19 ka shkaktuar mjaft probleme në kinematografinë botërore, duke bërë që shumë filma të ndërprenë xhirimet e tyre. Por, i njëjti fat nuk i ka përcjellë të gjithë, pasi di

Norvegjia heq kufizimet për shkak të Tom Cruise

Norvegjia vendosi sërish kufizime për udhëtarët me Spanjën, ku epidemia e COVID-19 është rishfaqur me një numër në rritje të rasteve, por përjashtoi nga këto masa grupin e xhirimit të

Qeveria ndalon xhirimet e serialit turk, prodhim i Netflix

Netflix ka anuluar dramën turke “Dashuria 101”. Vendimi u mor pasi qeveria turke i ndaloi xhirimet sepse paraqiste një karakter gay. Ky vendim solli dhe pakënaqësi tek aktorët, ku njëri prej

Vetëm dy filma të produksioneve shqiptare fitojnë fonde nga Fondi i Filmit të Maqedonisë

Dy filma të produksioneve dhe regjisorëve shqiptarë kanë fituar para nga fondi i Agjencisë së Filmit në Maqedoninë e Veriut. Por shumica e parave kanë shkuar tek filmat e regjisorëve maqedon

Bëhuni gati, seriali i famshëm po rikthehet

“La Casa de Papel” seriali i cili theu rekorde shikueshmërie po bëhet gati për një sezon të pestë, ndërsa xhirimet kanë nisur. Lajmin e bëri me dije aktori në rolin e “Profesorit”, A

Info Tjera