Film http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/auto_maxresdefault1621191134.jpg

Filmi i Etleva Kupsit në festivalin Ndërkombëtar në Kanada“Rastësia Qëllimi i Zotit”, filmi me autore Etleva Kupsit do të jetë pjesë e Toronto International Women Film Festival në Kanada, një organizim që vlerëson punët e kineasteve nga e gjithë bota.

Filmi rreth 50 minuta i gjatë përmbledh 5 histori të bazuara në ngjarje të vërteta, duke i dhënë një shuplakë të fortë shoqërisë patriakale shqiptare.

“Realiteti shqiptar ka vërtetë pika që duhet të ceken. Këto janë ndër të paktat që janë fenomene në Shqipëri.”

Ngritja në artë e historive të jetuara dhe me protagonistë realë nuk ka qenë e lehtë për regjisorin dhe aktoren kryesore.

“Ndodhem në 4 histori dhe ndodhem në rastësisht.”- thotë Fjorela Forde aktore efilmit

“Jo dhe i vështirë por pak emocionues sepse është i bazuar e gjitha në histori të vërtetë.”- shprehet Altin Sulaj.

Filmi i shfaqur fillimisht për ardashësin shqiptar sipas producentes do të marrë pjesë edhe në disa festivale të tjera ndërkombëtare.

Të fundit

Seriali i Netflix-i që do t’ju bëjë të ndiheni si detektiv

Mat gjendet në mes të një sherri dhe si pasojë vret shokun e vëllait të tij. Dënohet me katër vite burg për vrasje nga pakujdesia dhe kur del rinis jetën. Në momentin që mendonte se gjith

Vdes aktori shqiptar Guljem Radoja

Aktori shqiptar Guljem Radoja ka vdekur me koronavirus në moshën 75-vjeçare. Autoritetet shëndetësore kanë njoftuar dy ditë më parë se ai ka qenë në intubim. Ai është trajtuar nga COVID-1

NETFLIX njeh Kosovën

Rrjeti ndërkombëtar i filmave “Netflix” e ka njohur më në fund shtetësinë e Kosovës. Inicuesi i këtij peticioni, Sovran Hoti, ka bërë të ditur se NETFLIX ka shtuar Kosovën në listën

Chloe Zhao, gruaja e parë me ngjyrë që shpallet regjizorja më e mirë me Nomadland

Youn Yuh-jung u bë koreania e parë që fiton si Aktorja më e Mirë Dytësore në filmin ‘Minari’ në edicionin e 93-të të çmimive Oscar sot në Los Angeles. Aktorja 73-vjcare koreano-jugore

Jonida i rikthehet aktrimit

Ermal Mamaqi po korr suksese në fushën e aktrimit. Ai ka treguar që së shpejti do të vie me një projekt të ri. Për të gjithë ata që dëshironin të ketë konfirmim për protagonisten e seri

Filmi më i ri i James Bond ka shifrën më të kushtueshme në histori

Filmi i shumë pritur nga James Bond ‘No Time To Die’ thuhet se do të ketë premierën më të kushtueshme në botë kur të dalë në muajin shtator. Sipas raportimeve nga The Mirror të shtunë

Info Tjera