Film http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/thumbs_b_c_61442bce22495c2bd0249552d2760b60-600x360-1.jpg

Filmi që përloti botën në garë për t’u nominuar për “Oscar”Filmi i njohur turk që përloti të gjithë, është nominuar për çmim “Oscar”.

“Miracle in Cell No.7” që në shqip do të thotë “Mrekullia në qelinë e shtatë”, është përzgjedhur nga Turqia për të konkurruar pë çmim “Oscar”.

Këtë gjë e kanë bërë të ditur mediet turke, teksa njoftojnë se filmi i famshëm i “Netflix”, po garon në kategorinë “Filmi më i mirë ndërkombëtar”. Filmi është me regji të Mehmet Ada, teksa po garon në ceremoninë e 93-të të Akademisë së Çmimeve “Oscar”.

Në mesin e 23 filmave nga Turqia që garuan në këtë kategori, komiteti përzgjedhës vendosi që “Miracle in Cell No.7”, të përfaqësojë Turqinë në këtë kategori.

Kasti i filmit përfshin shumë aktorë të suksesshëm siç janë Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal dhe Yurdaer Okur.

Të fundit

Netflix jep lajmin e mirë për fansat e filmit

Netflix planifikon të publikojë nga një film çdo javë të vitit 2021. Netflix po premton të përpiqet të na argëtojë këtë vit, shkruan CNN. Gjigandi i transmetimit njoftoi të martën lidhu

Dhjetë filmat më të mirë të vitit 2020

Pandemia COVID-19 tronditi industrinë e filmit, me mbylljen e kinemave dhe prodhimit të filmit, transmeton Gazeta Sinjali. Falë transmetimeve si Disney dhe Netflix, një mori filmash debutuan në v

Aktori i njohur turk me origjinë shqiptare do të jetë ‘Sandokan’

Seriali i famshëm “Sandokan”, ku hero është ‘tigri’ i Malajzisë, pritet të rikthehet në ekran në një variant të ri italian që do tentojë të mbajë të mbërthyer publikun para ekra

Filmi “Zgjoi” i regjisores Blerta Basholli pranohet në festivalin ‘Sundance Film Festival 2021’

Filmi “Zgjoi (Hive)” i regjisores Blerta Basholli ka shënuar suksesin e parë në arenën ndërkombëtare.  Ai është pranuar për të qenë pjesë e festivalit prestigjioz botëror, “Sundan

Balerini i famshëm tregon sakrificat e jetës

Balerini i njohur Kledi Kadiu, ka ndarë dhe njëherë tjetër historinë e mbërritjes së tij në Itali gjatë viteve 90, vështirësitë që ka hasur në fillim, nga malli për familjen dhe deri te

Lajm i mirë për fansat e “La Casa de Papel”!

Një version korean i serialit hit të Netflix, “Money Heist” pritet të vijë së shpejti! Seriali, i cili mban titullin “La Casa de Papel” në gjuhën spanjolle, ka qenë një nga më të k

Info Tjera