Film http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/netflix.jpg

Numri i abonentëve të Netflix tejkalon shifrën 200 milionëNetflix e ka mbyllur vitin 2020 me 203,7 milionë të abonuar me pagesë në botë, pas një viti të shënuar nga pandemia dhe kufizimet dhe pavarësisht rritjes së konkurrencës dhe një rritjeje të fundit të çmimeve.

Sipas kësaj, të ardhurat që kompania ka fituar në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë kanë arritur në 6,64 miliardë dollarë me 21,5% rritje. Të ardhurat e kompanisë vitin e kaluar ishin 5,47 miliardë dollarë.

Të ardhurat e Netflix gjatë gjithë vitit 2020 shënuan rritje me 24% duke arritur në 25 miliardë dollarë.

Fitimet neto të kompanisë për tremujorin e fundit të vitit 2020 janë ulur me 7,6 për qind duke rënë në 542,2 milionë dollarë.

Fitimet neto të kompanisë në çerekun e katërt të vitit 2019 ishin 587 milionë dollarë.

Fitimet për aksion të kompanisë gjithashtu ranë nga 1,3 dollar në 1,19 dollar.

Numri i abonentëve të Netflix për vitin 2020 u rritën për 37 milionë duke arritur në 203,7 milionë.

Të fundit

Festivali i Filmit, Berlinale 2021 në modusin e pandemisë

Berlinalja, festivali i filmit në Berlin, ka shumë rituale. Normalisht pavarësisht dimrit dhe ditëve të ftohta të shkurtit, dashamirësit e kinematografisë gjatë periudhës së festivalit mbus

366 filma në garë për ‘Oscar’

Plot 366 filma u kualifikuan për një nominim të mundshëm në kategorinë e Filmit më të Mirë për çmimin ”Oscar”, njoftoi Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit.  Këtu përfshihen

Tom Hanks në një film western për herë të parë

Edhe pse ka qenë i njohur si kauboj Woody nga seriali “Toy Story”, për të cilin e ka huazuar zërin – Tom Hanks kurrë më parë nuk ka luajtur në një film vestern. Aktori i famshëm holliv

Pjesa e pestë e ‘La casa de papel’ vjen këtë gusht?

Seriali spanjoll ‘La Casa De Papel’ arriti të ketë një shikueshmëri tejet të lartë, duke i bërë admiruesit e tyre të mbesin në pritje të sezonit të ri. Sezoni i pestë mendohet të jet

Super arritje e filmit “Zgjoi” nga Blerta Basholli

Filmi artistik nga Kosova, ‘Zgjoi’ me regji nga Blerta Basholli bëri historinë sot duke rrëmbyer tri çmimet kryesore të Sundance Film Festival: Filmi më i mirë, Regjisorja më i mirë dhe

Shtyhet prapë premiera e filmit të ri të James Bondit

Premiera e filmit të ri James Bond u shty për herë të tretë, për shkak të pandemisë së koronavirusit. Filmi “No time to die” (“Nuk ka kohë për të vdekur”) është shtyrë tashmë d

Info Tjera