Film http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/1_BbirV9c0Lap8S-L3OY4rlQ.jpeg.jpg

Qeveria ndalon xhirimet e serialit turk, prodhim i NetflixNetflix ka anuluar dramën turke “Dashuria 101”.

Vendimi u mor pasi qeveria turke i ndaloi xhirimet sepse paraqiste një karakter gay.

Ky vendim solli dhe pakënaqësi tek aktorët, ku njëri prej tyre deklaroi se për këtë arsye ka humbur dhe vendin e punës.

Skenaristja Ece Yorenc, u shpreh se shfaqja e saj është anuluar një ditë para së të fillonte, kjo për shkak se qeveria nuk jep lejë për prodhime të huaja.

“Netflix e anuloi shfaqjen pas bisedimeve me autoritetin audioviziv të Turqisë RTUK. Është shumë e frikshme që për shkak të një karakteri homoseksual, xhirimet nuk u lejuan”, tha Yorenc.

Kishte zëra të pakonfirmuar se Netflix do të tërhiqej nga Turqia, por spekulimet e tilla u hodhën poshtë.

“Ne jemi shumë të përkushtuar ndaj anëtarëve tanë në Turqi dhe komunitetit krijues”, thuhet në deklaratën e Netflix Turkey.

Nënkryetari i qeverisë të Turqisë, Mahir Unal është shprehur se ai besonte se Netflix do të tregojë ndjeshmëri të madhe ndaj kulturës turke dhe artit me bashkëpunim më të thellë në të ardhmen.

Të fundit

Kanada/ Shqiptarja Ana Golja shpallet “Aktorja më e mirë” në festivalin e filmit

Artistja dhe producentja Shqiptare në Kanada Ana Golja është vlerësuar në festivalin e filmit “Lavazza Film Festival” për filmin The Cuban. Golja nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale

Ripërpunimet dhe anulimet e filmave për vitin 2020

Pandemia Covid-19 ka shkaktuar mjaft probleme në kinematografinë botërore, duke bërë që shumë filma të ndërprenë xhirimet e tyre. Por, i njëjti fat nuk i ka përcjellë të gjithë, pasi di

Norvegjia heq kufizimet për shkak të Tom Cruise

Norvegjia vendosi sërish kufizime për udhëtarët me Spanjën, ku epidemia e COVID-19 është rishfaqur me një numër në rritje të rasteve, por përjashtoi nga këto masa grupin e xhirimit të

Vetëm dy filma të produksioneve shqiptare fitojnë fonde nga Fondi i Filmit të Maqedonisë

Dy filma të produksioneve dhe regjisorëve shqiptarë kanë fituar para nga fondi i Agjencisë së Filmit në Maqedoninë e Veriut. Por shumica e parave kanë shkuar tek filmat e regjisorëve maqedon

Bëhuni gati, seriali i famshëm po rikthehet

“La Casa de Papel” seriali i cili theu rekorde shikueshmërie po bëhet gati për një sezon të pestë, ndërsa xhirimet kanë nisur. Lajmin e bëri me dije aktori në rolin e “Profesorit”, A

Netflix publikon listën e 10 filmave më të shikuar (Video)

Gjiganti i prodhimit të filmave Netflix ka publikuar së fundmi listën me 10 filmat origjinalë më të popullarizuar. Në vendin e parë renditet “Extraction”, një film me Chris Hemsworth, me

Info Tjera