Kultura http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/06/hnrk88-1-1.jpg

Këto dokumentarë ofrojnë pika hyrëse për të edukuar vetën për racizminTë kuptuarit se si diskriminimi racor është ngulitur thellë në kapitalizëm dhe struktura jonë sociale që shkon përtej shikimit të një dokumentari ose filmi të vetëm. 

Por, siç po shohim në vijim pas vrasjes së George Floyd, njerëzit në mbarë botën dëshirojnë të shprehin solidaritet me lëvizjen Black Lives Matter. 

Të tregosh një angazhim për të edukuar më mirë veten në diskursin rreth racës është vetëm një mënyrë.  

Vrasja e afro-amerikanit George Floyd më 25 maj 2020, e filloi një revolucion. 

Protestat – disa paqësore, disa ndryshe – shpërthyen në Sh.B.A para se të reagonin nëpër botë drejt vendeve përfshirë Britaninë e Madhe, Danimarkën, Japoninë dhe Australinë.  Së bashku në unitet, bota ka marshuar në mbështetje të lëvizjeve antiraciste.   

Njerëzit kanë duruar mjaft – dhe reforma është e nevojshme.

Të qenit i informuar është thelbësor në ngritjen dhe ngritjen në këmbë të asaj që është e drejtë, dhe thirrjen e asaj që nuk është. 

Me këtë rast, Media Press kontribuon në këtë proces përmes kësaj liste të kuruar prej pesë dokumentarëve.

’13’ (2016)

Shtetet e Bashkuara mbajnë 21 përqind të të burgosurve në botë, sipas Shoqatës Kombëtare për Përparimin e Njerëzve me Ngjyra (NAACP). 

Nga kjo shifër, të dhënat nga viti 2015 sugjerojnë se afrikano-amerikanët dhe hispanikët numërojnë 56 përqind të personave të burgosur, pavarësisht se përbëjnë vetëm 32 përqind të popullsisë amerikane. 

“Nëse afrikano-amerikanët dhe hispanikët do të burgoseshin në të njëjtat ritme si të bardhët, popullsia e burgjeve do të binte me gati 40 përqind”, thonë faktet e drejtësisë penale të NAACP.

NAACP vlerëson se afrikano-amerikanët janë të burgosur në më shumë se pesë herë sesa njerëzit e bardhë. 

Është kjo pabarazi e ashpër që përbën bazën e dokumentarit të Ava DuVernay së Netflix 2016, me tuitullin 13, në të cilën ajo shikon racën, drejtësinë dhe burgosjen masive në Shtetet e Bashkuara. 

Dhe nëse nuk keni një abonim Netflix, nuk është problem – shërbimi i transmetimit të këtij dokumentari të rëndësishëm është falas.


’13th’ përmban shumë figura të rëndësishme, duke përfshirë Angela Davis | © Netflix 
Angela Davis në 13-të


‘LA 92’ (2017)

Në 1992, një person me ngjyrë u rrah në shpërfytyrim nga katër oficerë të policisë së bardhë.

Emri i tij ishte Rodney King dhe ai ishte një punëtor ndërtimi, ku ishte ndaluar për shkak se ishte në gjendje të dehur. 

Një rrahje e tillë nuk do ti ndodhte kurrë një njeriu të bardhë.

Dhe ishte kjo një shkak dhe nga brutaliteti i shkaktuar këtij personi që më pas Los Angelos të shpërthejë nga zemërimi. 

Ai “u bë një simbol i brutalitetit të policisë kundër Afrikano-Amerikanëve,” raportoi The Independent . 

Trazirat shpërthyen, duke parë mbi 12,000 njerëz të arrestuar dhe 63 humbin jetën e tyre. 

Në dokumentarin e tyre për vitin 2017, regjisorët TJ Martin dhe Daniel Lindsay mbështesin këto trazira dhe eksplorojnë gjyqin që pasoi. 

Ndihet veçanërisht tani me protestat aktuale.

‘Unë nuk jam negro juaj’ (2016)

Shkrimtari dhe publicisti amerikan James Baldwin ishte një zë thelbësor gjatë lëvizjes amerikane për të drejtat civile; ai e përdori aftësin e tij për fjalën e shkruar për të eksploruar dallimet racore dhe klasore në shoqëritë perëndimore. “Ai ishte gjithashtu ishte një prijs dhe një propagandues, politikan dhe i angazhuar … Ai ishte njeriu më elokuent në Amerikën e kohës së tij,” kishte shkruar  The Guardian për personalitetin e tij.

Baldwin bëri fushatë të palodhur së bashku me miqtë e tij Medgar Evers, Malcolm X dhe Martin Luther King Jr – të gjithë u vranë.  Këto vdekje promovuan një libër që Baldwin do ta quante “Kujtojeni këtë Shtëpi”, në të cilën ai planifikoi të ofrojë pasqyrë për këta udhëheqës për të drejtat civile. Për fat të keq, vdekja e goditi atë para përfundimit të saj. Duke punuar me 30 faqet e dorëshkrimit të tij, krijuesi i filmit Raoul Peck sjell në jetë atë që libri mund të na kishte mësuar.


‘Unë nuk jam negro juaj’ është frymëzuar nga dorëshkrimi i papërfunduar i Baldwin ‘Mos harroni këtë shtëpi’ | © Arkivi AF / Film Velvet / Alamy Photo Photo 
Protestuesit në Unë nuk jam e juaja, 2016

‘Koha: The Kalief Browder Story’ (2017)

Në këtë seri dokumentar me gjashtë pjesë, ne fillojmë të kuptojmë racizmin në kontekstin e pabarazisë ekonomike. Time: Kalief Browder Story , drejtuar nga Jenner Furst, ndjek rastin e Kalief Browder, një 16 vjeqarë, student nga Bronx të shkollës së mesme, cili u mbajt në izolim për dy vjet për gjoja vjedhjen e një qante.

Dorëzania e tij u caktua për 3,000 dollarë, por nuk ishte diçka që familja e tij mund ta përballonte për të zgjidhur, do të thotë se ai do të kalonte tre vjet në kushte të tmerrshme në ishullin Rikers ndërsa priste gjyqin – pavarësisht se nuk ishte dënuar kurrë. Përfundimisht, akuzat u rrëzuan, por Browder për fat të keq mori jetën e tij pas lirimit të tij.

‘Ka diçka në ujë’ (2019)

Puna e aktores kanadeze dhe aktivistës Ellen Page dhe regjisorit të filmit Ian Daniel, “There’s Something in the Water” sjell një racizëm mjedisor në Nova Skoci, Kanada, në vëmendjen tonë.  Duke eksploruar rastet e përcaktuara nga profesor Ingrid Waldron në librin e saj për vitin 2018 me të njëjtin emër, dokumentari ekspozon pabarazinë në provincën Kanadeze.

Ai dokumenton se si Nova Scotia ka vendosur prej kohësh deponitë dhe bimët kimike në vendet që prekin në mënyrë disproporcionale komunitetet e zeza dhe indigjene – me vdekje të parakohshme nga kanceri dhe shkatërrimet mjedisore realiteti i tmerrshëm.

Të fundit

Kush e zbuloi Amerikën?

Amerikanët e kanë ditë pushimi 12 tetorin për të festuar Ditën e Kolombit. Është një festë vjetore që përkujton 12 tetorin e vitit 1492, kur eksploruesi italian Kristofor Kolombi zyrtarish

Sopranoja Ermonela Jaho renditet e para në listën zyrtare të Muzikës Klasike

Sopranoja e njohur shqiptare Ermonela Jaho renditet e para në listën zyrtare të Muzikës Klasike të Gramaphone, me albumin e saj “Anima Rara”. Lista bazohet në shitjet e CD-ve dhe formateve t

‘EXIL’ i Visar Morinës, filmi kandidat i Kosovës për Oscars 2021

Pas ‘Babai’-t në 2016, ‘Exil’-i do të jetë filmi i dytë lartëvlerësuar i Visar Morinës që Kosova propozon për OSCARS. Në gusht ‘Exil’-i fitoi çmimin kryesor të Festivalit të S

Rikthehen “Murgeshat gazmore”

Whoopi Goldberg ka lënë të kuptohet se mund të ketë një film të tretë të “Murgeshave gazmore”. Aktorja 64-vjeçare tha në emisionin “The Late Late Show” se do të interpretonte

Ermonela Jaho: Shkova në Itali me ëndrra të mëdha, por me xhepin bosh

Ermonela Jaho, 46 ​​vjeç, ka lindur në Shqipëri. Ajo bëri debutimin e saj në opera në moshën 17 vjeçare dhe që prej asaj kohe është bërë një nga sopranot më të vlerësuara në bot

Kosova e vitit 1980 (VIDEO)

Interpretimin e parë të emrit ‘’Kosova’’, e ka bërë akademiku kroat Josip Rogliç, i cili thotë se: ‘’e tërë terminologjia gjeomorfologjike dhe emrat gjeografikë të Gadishullit Il

Info Tjera