Kultura http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/20200918_145513.jpg

Mbyllet festivali ballkanik i filmit e kulinarisëNë Pogradec u mbajt edicioni i 10 i festivalit të Filmit dhe Kulinarisë.

Pavarësisht kushteve të pandemisë, në garë ishin 40 filma nga disa vende të rajonit ku më të mirët u vlerësuan me çmime.

40 filma me metrazh të gjatë e të shkurtër u shfaqën në Pogradec si pjesëmarrës në edicionin e 10 të festivalit të Filmit Ballkanik dhe Kulinarisë.

Çmimi i parë shkoi për “Posta e zemrës” nga dy regjisorët turq, Elif Polat dhe Cigdem Bozali.

Një homazh u mbajt edhe për gazetarin e mirënjohur Fatos Baxhaku, i ndarë nga jeta, i cili ishte mes organizatorëve të Festivalit.

Bashkia e Pogradecit i dha Titullin “Mirënjohja e Qytetit”.

Në emër të familjes e pranoi vëllai i gazetarit.

Festivali u mbajt i diktuar nga kushtet e pandemisë së koronavirusit, çka detyroi që edhe vlerësimi të bëhej online nga juria.

Të fundit

Shpallet lista e këngëve pjesëmarrëse në edicionin e 59-të të Festivalit të Këngës në RTSH

Pavarësisht situatës së krijuar me COVID-19, edicioni i 59-të i Festivalit të Këngës në RTSH do mbahet në fund të muajit dhjetor. Afati i dorëzimit të materialeve ishte caktuar nga data 1

Kush e zbuloi Amerikën?

Amerikanët e kanë ditë pushimi 12 tetorin për të festuar Ditën e Kolombit. Është një festë vjetore që përkujton 12 tetorin e vitit 1492, kur eksploruesi italian Kristofor Kolombi zyrtarish

Sopranoja Ermonela Jaho renditet e para në listën zyrtare të Muzikës Klasike

Sopranoja e njohur shqiptare Ermonela Jaho renditet e para në listën zyrtare të Muzikës Klasike të Gramaphone, me albumin e saj “Anima Rara”. Lista bazohet në shitjet e CD-ve dhe formateve t

‘EXIL’ i Visar Morinës, filmi kandidat i Kosovës për Oscars 2021

Pas ‘Babai’-t në 2016, ‘Exil’-i do të jetë filmi i dytë lartëvlerësuar i Visar Morinës që Kosova propozon për OSCARS. Në gusht ‘Exil’-i fitoi çmimin kryesor të Festivalit të S

Rikthehen “Murgeshat gazmore”

Whoopi Goldberg ka lënë të kuptohet se mund të ketë një film të tretë të “Murgeshave gazmore”. Aktorja 64-vjeçare tha në emisionin “The Late Late Show” se do të interpretonte

Ermonela Jaho: Shkova në Itali me ëndrra të mëdha, por me xhepin bosh

Ermonela Jaho, 46 ​​vjeç, ka lindur në Shqipëri. Ajo bëri debutimin e saj në opera në moshën 17 vjeçare dhe që prej asaj kohe është bërë një nga sopranot më të vlerësuara në bot

Info Tjera