Kultura http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/Presheva-1.jpg

Muzeu lëvizës “Tirana vjen tek ti” u prezantua në PreshevëPara objektit të komunës së Preshevë është prezantuar muzeu lëvizës “Tirana vjen tek ti” dhe është mikëpritur nënkryetarja e Bashkisë së Tiranës Anuela Ristani me stafin e saj dhe drejtoreshën e Unionit Bashkive Shqiptare në rajon, Andriola Kambo.

Publikut lokal ju prezantu një pjesë e vogël e traditës së Tiranës me veshjet etnografike që strehon në miniaturë rrugëtimin dhe kujtesën e një qyteti që përgjatë një shekulli, falë bujarisë dhe trashëgimisë së tij më të mirë si dhe kontributit të elitave kombëtare, u shndërrua në kryeqytetin e të gjithë shqiptarëve.

Gjithashtu përfaqësues të komunës së Preshevës kanë ndarë mirënjohje për bashkinë e Tiranës dhe së bashku kanë vizituar edhe disa objekte me karakter kulturorë ndërsa SHKA “Presheva” kanë prezantuar një program kulturorë.

Muzeu i lëvizës “Tirana vjen tek ti” synon promovimin e turizmit, kulturës dhe traditave të qyteteve shqipfolëse, të bashkuara tanimë në Unionin e Bashkive Shqiptare që përfshin edhe qytetin e Prizrenit, Gjakovës, Pejës, Prishtinës, Shkupit, Tetovës, Ulqinit dhe Preshevës.

Të fundit

Akademia e Shkencave ripropozon Ismail Kadarenë për çmimin ‘Nobel’

Në këtë 85-vjetor të lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare, Akademia e Shkencave do të organizojë veprimtarinë shkencore “Ismail kadare, shkrimtar shqiptar në letërsinë botërore”. Gjith

122 vjet nga themelimi i Lidhjes së Pejës

Në fund të shekullit 19-të tokat e banuara me shqiptarë u vunë përsëri në rrezik kur fqinjët ballkanikë të shqiptarëve filluan aktivisht të ndeshen për të marrë pjesë nga territori i

Shtyhet prapë premiera e filmit të ri të James Bondit

Premiera e filmit të ri James Bond u shty për herë të tretë, për shkak të pandemisë së koronavirusit. Filmi “No time to die” (“Nuk ka kohë për të vdekur”) është shtyrë tashmë d

Numri i abonentëve të Netflix tejkalon shifrën 200 milionë

Netflix e ka mbyllur vitin 2020 me 203,7 milionë të abonuar me pagesë në botë, pas një viti të shënuar nga pandemia dhe kufizimet dhe pavarësisht rritjes së konkurrencës dhe një rritjeje t

Për të dytin vit me radhë, anulohet festivali “Glastonbury”

Glastonbury Festival është anuluar për vitin e dytë me radhë, për shkak të pandemisë COVID-19, shkruan BBC. Lajmi u bë i ditur të enjten në faqen e festivalit në Twitter. “Me shumë keqa

Leka Zogu l më 1989: Shqiptarët e Kosovës do të vazhdojnë luftën

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 21 Janar 2021 “DTIC – Defense Technical Information Center” ka botuar, me 19 gusht 1989, në faqet n°1 dhe 3, një intervistë ekskluzive të Leka Zogut I, të zh

Info Tjera