Kultura http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/nexhmije-pagarusha-e1612707200734.jpg

Një vit nga vdekja e ikonës së këngës shqipe, Nexhmije PagarushaËshtë bërë një vit që nga vdekja e ikonës së muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha.

Ikona e muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha, u nda nga jeta në moshën 86 vjeçare më 7 shkurt 2020.

Legjenda e këngës shqiptare u lind më 7 maj të 1933 në Pagarushë.

Ajo njihet si një grua e cila gjatë gjithë karrierës së saj i ka shërbyer me nder dhe dashuri atdheut të saj përmes artit.

Nexhmie Pagarusha përfundoi shkollën e muzikës në Beograd, dhe gjatë gjithë karrierës së saj artistike ka performuar në koncerte në vende të ndryshme të botës, duke e bërë kështu Kosovën të njohur kudo që ka hedhur hap.

Kënga më e njohur e saj është ”Baresha”, të cilën e ka kompozuar burri i saj Rexho Mulliqi.

Të fundit

Sony World shpall fotografët e vitit 2021 (FOTO)

Sony World Photography Awards ka shpallur sot fituesit e konkursit për vitin 2021. Çmimet kryesore shkuan për dy fotografë që u munduan të protretizojnë në një formë tjetër kulturën dhe hi

Të pathënat e 22 fotografive më të famshme në histori

Nuk thuhet kot se fotografia vlen sa 1000 fjalë. Fotografitë më poshtë, shpalosin histori të ndryshme, secila prej tyre një histori e vërtetë që la gjurmë të paharrueshme në fusha të ndry

Xhaketa e artë e kostumit të nuses arbëreshe

Një nga karakteristikat më të veçanta dhe të bukura të trashëgimisë kulturore të arbëreshëve të Italisë janë kostumet tradicionale të cilat veçojnë popullsitë shqiptaro-arbëreshe. N

Osmani: Instrumentet e muzikës tonë burimore mbetën pa mjeshtrin e madh, Shaqir Hotin

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar pas vdekjes së instrumentistit të njohur kosovar Shaqir Hoti duke thënë se kavalli i tij pushoi por tingujt e tij do të jehojnë ndër breza. Osman

Arbëreshët e Kroacisë, historia e shqiptarëve të Zarës

Arbëreshët e Veriut në Kroaci janë me prejardhje shqiptare dhe besim fetar katolik. Paraardhësit e tyre janë shpërngulur nga rajoni i Liqenit të Shkodrës, sot pjesë e Malit të Zi. Në kohë

Kujtimet e Ismail Qemalit nga periudha e rinisë së tij

Gjatë periudhës së sundimin osman në Shqipëri, shoqëria shqiptare karakterizohej nga një kontrast i madh mes fshatarëve dhe çifligarëve. Ju sjellim përshkrimin e L.S. Stavrianos të memorie

Info Tjera