Kultura http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/Rame-e1615979441241-696x430-1.png

Ramë Lahaj rikthehet në Australi me shfaqjen e TraviatasNjë bashkëpunim me Operan Australiane që erdhi një vit më parë si një kundërpërgjigje e artit ndaj pandemisë. Tashmë në Australi nuk ka asnjë rast pozitiv me COVID-19 dhe jeta vijon normalisht.

“Tash një vit në Sydney, në përiudhën e njejtë shfaqjen e Traviatas pothuajse e kishim gati kur pandemia rrënoi gjithçka. Jam me fat që u riktheva pas një viti për ta realizuar po të njejtin produksion me Operan Australiane si kundërpërgjjgje ndaj pandemisë, që arti nuk dorëzohet pavarësisht sfidave të çfarëdo natyre e kohe.  I lumtur të shoh që Australia e sidomos Sydney ka 0 raste me COVID-19 muajt e fundit ndërkaq jeta vazhdon normalisht. Më kishte marrë malli të jetoj pa maskë e masa që kufizojnë rutinën tonë elementare. Sa do të doja që edhe pjesa tjetër e botës të kishte menaxhuar pandeminë biles pak si Australia”, shkruan Lahaj./kp

Të fundit

Dy gazetarët investigativë fitojnë Nobelin e Paqes për lirinë e shprehjes

2 gazetarët investigativë Maria Ressa dhe Dmitry Muratov fituan çmimin Nobel për Paqe. 2 nobelistët fituan çmimin e paqes për përpjekjet e tyre për mbrojtjen e lirisë së shprehjes, një par

Romancieri nga Tanzania fiton Çmimin Nobel në Letërsi

Çmimi Nobel në Letërsi i vitit 2021 i jepet romancierit Abdulrazak Gurnah “për depërtimin e tij të pakompromistë dhe të dhembshur në efektet e kolonializmit dhe fatin e refugjatit në gjiri

143 vjet nga themelimi i Lidhjes së Prizrenit

143 vjet më parë, pra më 10 qershor 1878 filloi organizimi dhe themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Është kjo njëherësh një ndër Lidhjet më të organizuara politike gjithëkombëtare

Shqipëria kalon në natën finale të “Eurovision 2021”

Anxhela Peristeri ka siguruar biletën për finalen e madhe të “Eurovision”. Sonte u mbajt nata e dytë gjysmëfinale e Festivalit Evropian të Këngës “Eurovision”. Në këtë mbrëmje perf

Seriali i Netflix-i që do t’ju bëjë të ndiheni si detektiv

Mat gjendet në mes të një sherri dhe si pasojë vret shokun e vëllait të tij. Dënohet me katër vite burg për vrasje nga pakujdesia dhe kur del rinis jetën. Në momentin që mendonte se gjith

Dita Ndërkombëtare e Muzeut

Komuniteti i muzeve në mbarë botën shënon sot Ditën Ndërkombëtare të Muzeut. Dita Ndërkombëtare e Muzeut u jep mundësinë profesionistëve të muzeve të takojnë njerëz dhe t’i informoj

Info Tjera