Kultura http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/ERMONELAJAHO7.jpg

Sopranoja e famshme shqiptare paralajmëron albumin e riSopranoja shqiptare Ermonela Jaho, së shpejti vjen me album të ri që do të titullohet “Anima Rara”.

Ermonela që jeton në New York, zbuloi për publikun se albumi recital debutues do të dalë në treg më 25 shtator.

Jaho është përshkruar si “sopranoja më e vlerësuar në botë” (The Economist) dhe një nga interpretueset e më të shquara të epokës verismo” (The Guardian).


Anima Rara

Anima Rara, the debut recital album from Ermonela Jaho, explores music championed by ROSINA STORCHIO, one of the most expressive lyric sopranos of the verismo era. Jaho sings arias from operas including Puccini’s 'Madama Butterfly', Leoncavallo’s 'La bohème', Giordano’s 'Siberia', Mascagni’s 'Lodoletta' and Verdi’s 'La traviata', accompanied by the Orquestra de la Comunitat Valenciana led by young Italian conductor Andrea Battistoni. Known for performances of searing intensity and emotional truth, Jaho has been described as ‘the world’s most acclaimed soprano’ (The Economist) and ‘one of the great verismo interpreters’ (The Guardian). The album will be released worldwide physically and digitally on 25 September 2020https://opera-rara.com/shopcatalogue/ermonela-jaho-anima-rara

Publiée par Ermonela Jaho sur Lundi 6 juillet 2020


Të fundit

Poeti kombëtar Gjergj Fishta duke lexuar vargjet e “Lahutës së Malcis” (VIDEO)

Fishta, i lindur më 1871, ishte frat, shkrimtar (poet e prozator), përkthyes, publiçist, arsimtar, estet, piktor (jo profesionist, mendohet të ketë mbi 20 piktura) deputet, anëtar i Akademisë I

Filmat ‘pandemikë’ nëpër kohë

Ndonëse pandemia mund të jetë drejt fundit, shikimi i disa filmave që janë realizuar mbi tema të ngjashme si realiteti që e kaluam, nuk do të na bënte dëm. Është interesante të mendojmë

Broadway “mbyll portën” deri në vitin 2021

Shfaqjet e famshme të Broadway-t në Nju Jork u pezulluan pasi vendi u godit nga pandemia e koronavirusit. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Evgeny Maslov, megjithëse tabelat vezull

Ermonela Jaho rrëfen albumin e saj të parë

Ajo ishte 14 vjeç kur do të shikonte operën e parë të saj. Violeta e “La Traviatas” i ngacmoi Ermonela Jahos emocione të papërshkrueshme, si dhe guximin për të ëndërruar… “Të pakt

Beckham dokumentar për jetën e tij

David Beckham i mungonte vetëm një gjë për të konfirmuar përfundimisht statusin e tij si yll ndërkombëtar; të ketë një film të tij. Ish futbollisti britanik, një prej personave më të fa

Libri në periudhën më të errët!

Periudha e verës është perfekte për çdo njeri që të lexojë. Por për dallim nga vitet e tjera pandemia e Covid-19 nuk ka rritur numrin e lexuesve, të paktë kanë qenë ata që i janë përku

Info Tjera