Kultura http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/18620794_1538971726135755_7414201250309537591_o-728x430-1.jpg

Sopranoja Ermonela Jaho renditet e para në listën zyrtare të Muzikës KlasikeSopranoja e njohur shqiptare Ermonela Jaho renditet e para në listën zyrtare të Muzikës Klasike të Gramaphone, me albumin e saj “Anima Rara”. Lista bazohet në shitjet e CD-ve dhe formateve të tjerë gjatë një periudhe shtatë ditore, shkruan KultPlus.

Lajmi është bërë i ditur nga vet Jaho nëpërmjet një postimi në Facebook, e cila ka shkruar se është e lumtur për faktin se ka arritur te jetë e para në këtë listë.

“Shume e lumtur qe te jem numri 1ne Listen Zyrtare te Muzikes Klasike te Gramaphon”, ka shkruar Jaho.

Të fundit

Akademia e Shkencave ripropozon Ismail Kadarenë për çmimin ‘Nobel’

Në këtë 85-vjetor të lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare, Akademia e Shkencave do të organizojë veprimtarinë shkencore “Ismail kadare, shkrimtar shqiptar në letërsinë botërore”. Gjith

122 vjet nga themelimi i Lidhjes së Pejës

Në fund të shekullit 19-të tokat e banuara me shqiptarë u vunë përsëri në rrezik kur fqinjët ballkanikë të shqiptarëve filluan aktivisht të ndeshen për të marrë pjesë nga territori i

Shtyhet prapë premiera e filmit të ri të James Bondit

Premiera e filmit të ri James Bond u shty për herë të tretë, për shkak të pandemisë së koronavirusit. Filmi “No time to die” (“Nuk ka kohë për të vdekur”) është shtyrë tashmë d

Numri i abonentëve të Netflix tejkalon shifrën 200 milionë

Netflix e ka mbyllur vitin 2020 me 203,7 milionë të abonuar me pagesë në botë, pas një viti të shënuar nga pandemia dhe kufizimet dhe pavarësisht rritjes së konkurrencës dhe një rritjeje t

Për të dytin vit me radhë, anulohet festivali “Glastonbury”

Glastonbury Festival është anuluar për vitin e dytë me radhë, për shkak të pandemisë COVID-19, shkruan BBC. Lajmi u bë i ditur të enjten në faqen e festivalit në Twitter. “Me shumë keqa

Leka Zogu l më 1989: Shqiptarët e Kosovës do të vazhdojnë luftën

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 21 Janar 2021 “DTIC – Defense Technical Information Center” ka botuar, me 19 gusht 1989, në faqet n°1 dhe 3, një intervistë ekskluzive të Leka Zogut I, të zh

Info Tjera