Kultura http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/muzeu-ulqinit.jpg

Të premten fillon “Skena verore 2020” në UlqinQendra për kulturë Ulqin njofton se “Skena verore 2020” do të mbahet nga data 14 gusht deri më datën 29 gusht.

Skena verore e Ulqinit është e njohur për manifestimet e ndryshme kulturore, ku bashkon krijues nga i tërë rajoni i Ballkanit, të cilët me gjuhë dhe forma të ndryshme performuese paraqesin kulturat e popujve te rajonit, transmeton Ulqini Online.

Këtë vit për shkak të situatës të epidemisë festivali do të organizohet me krijues vendës, ku do të shpalosin talentin dhe krijimtarit e tyre.

Programi Edicionit të 33 është i dedikuar më së shumti muzikës klasike dhe muzikës etno, stand up komedisë, por nuk do të mungojnë ekspozita dhe promovime të librit të autorëve Ulqinak.

Skena verore do të organizohet në Citadele në Muze të Kalasë së Ulqinit.

Të fundit

Muzeu lëvizës “Tirana vjen tek ti” u prezantua në Preshevë

Para objektit të komunës së Preshevë është prezantuar muzeu lëvizës “Tirana vjen tek ti” dhe është mikëpritur nënkryetarja e Bashkisë së Tiranës Anuela Ristani me stafin e saj dhe d

TKK dhe Artpolis përfaqësojnë Kosovën në Festivalin Ndërkombëtar të Shkupit

Teatri Kombëtar i Kosovës (TKK) në bashkëpunim me Artpolis-Qendra për Art dhe Komunitet përfaqësojnë Kosovën me shfaqjen muzikore “Zgjimi i Pranverës” në Festivalin Ndërkombëtar të S

Mbyllet festivali ballkanik i filmit e kulinarisë

Në Pogradec u mbajt edicioni i 10 i festivalit të Filmit dhe Kulinarisë. Pavarësisht kushteve të pandemisë, në garë ishin 40 filma nga disa vende të rajonit ku më të mirët u vlerësuan me

ACM Awards 2020: Lista e plotë e fituesve

‘Academy of Country Music Awards’ (ACM Awards) ka publikuar listën me të gjithë të nominuarit për ceremoninë, e cila vlerëson muzikën e këtij zhanri. Edhe pse këtë vit mund të duket nd

Abetarja e parë origjinale e gjuhës shqipe ekspozohet në muze

Ekspozita me 100 abetare origjinale është çelur në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë. Përkrah abetares së Naum Veqilharxhit, e shtypur në Bukuresht në vitin 1844, janë ekspozuar edhe 11 a

Në 113-vjetorin e lindjes, botohen vargjet e ndaluara të Mitrush Kutelit

Me rastin e 113-vjetorit të lindjes së Mitrush Kutelit, një prej zërave më të rëndësishëm të prozës shqipe, Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit organizoi një mbrëmje kushtuar veprës s

Info Tjera