Kultura http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/Pikture-murale-ne-qender-te-fshatit-Cifte-28-korrik-2016.jpg

“Vjeshe Popullore”, sekretet në vargjet e këngëve arbëreshe“Vjeshe Popullore”, nga Carmine Stamile, janë këngë të improvizuara të lindura nga dhunti popullore poetike.

Ndonjëherë ato formohen nga strofa prej tre ose më shumë vargjeve, por më të zakonshmet janë rapsodi tradicionale, nga të cilat ka shumë koleksione që tregojnë histori të vërteta dashurie ose të fushave të tjera.

Janë tekste të shkurtra që dikur performoheshin në kor, të përbërë nga tre ose katër persona, sepse kështu rrëmbejnë vëmendjen e gruas që ata duan, ata dekantojnë bukurinë e tyre dhe ata mund të shprehin dashurinë ndaj vajzës së tij ose urrejtjen dhe përbuzjen kur dashuria  shkatërrohej ose kur vajza refuzonte miqësinë e tij.

Nëse marrim në konsideratë, që dikur të rinjtë të dashuruar ose jo nuk mund t’ju flisnin vajzave, lirika të tilla ishin mënyrë komunikimi për të shprehur ndjenjat.

Një formë serenate.. djemtë më kapelë, por pa instrumente muzikore këndonin netëve të gjata.

Kur një vajzë dëgjonte që dikush po këndonte poshtë ballkonit, mund ta ndjente e shijonte, por pa bere zhurmë nuk mund as edhe të ndizte dritën ta shihte adhuruesin e saj.

Këtë mund të përpiqej ta bënte gjatë ditës, me shoqet e saj.

Para fejesës, djali kalonte netë të tëra poshtë dritares së saj duke i kënduar vargje ku i shprehte ndjenjat.

Poezitë i ndiqnin edhe kur partnerer duhet të largoheshin larg, për motive pune, shërbimin ushtarak, apo kur i thërrisnin në luftë.

Këngët janë transkriptuar në gjuhën arbëreshe…

Të fundit

Covid lë festivalin e njohur pa publik

Festivali tradicional i këngës së lehtë Zambaku i Prizrenit, sivjet shënon edicionin e tridhjetë e një. Për shkak të kushteve të krijuara nga situata e pandemisë COVID-19 dhe masave të pë

Për herë të parë anulohet ceremonia e çmimeve Nobel

Për herë të parë që prej vitit 1944 nuk do të ketë ceremoni çmimesh Nobel në Stokholm dhe arsyeja është e qartë pandemia. Ceremonia e Çmimeve Nobel, për herë të parë pas 76-vjetësh,

Fituesit e çmimeve “Emmy”

Në kushte të reja duke iu përshtatur pandemisë së vazhdueshme të koronavirusit, të dielën mbrëma u mbajt edicioni më i ri i ceremonisë së ndarjes së shpërblimeve “Emmy”, të cilat i

Muzeu lëvizës “Tirana vjen tek ti” u prezantua në Preshevë

Para objektit të komunës së Preshevë është prezantuar muzeu lëvizës “Tirana vjen tek ti” dhe është mikëpritur nënkryetarja e Bashkisë së Tiranës Anuela Ristani me stafin e saj dhe d

TKK dhe Artpolis përfaqësojnë Kosovën në Festivalin Ndërkombëtar të Shkupit

Teatri Kombëtar i Kosovës (TKK) në bashkëpunim me Artpolis-Qendra për Art dhe Komunitet përfaqësojnë Kosovën me shfaqjen muzikore “Zgjimi i Pranverës” në Festivalin Ndërkombëtar të S

Mbyllet festivali ballkanik i filmit e kulinarisë

Në Pogradec u mbajt edicioni i 10 i festivalit të Filmit dhe Kulinarisë. Pavarësisht kushteve të pandemisë, në garë ishin 40 filma nga disa vende të rajonit ku më të mirët u vlerësuan me

Info Tjera