MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/COVID-19.jpg

145 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, 6 të vdekur145 raste të reja me COVID-19 janë konfirmuar në Kosovë në 24 orët e fundit.

Ndërkohë kanë vdekur gjashtë pacientë me COVID-19, që kishin edhe sëmundje shoqëruese. Numri i të vdekurve ka arritur në 130.

Kjo është bërë e ditur të shtunën pasdite në konferencën për shtyp që përgjegjësit mjekësor e kanë mbajtur në Vushtrri.

Janë testuar 562 mostra, që është rekord në Kosovë për testimet e bëra brenda një dite. Numri i të shëruarve ka tejkaluar numrin e rasteve të reja. Janë shëruar 171 pacientë.

Për raste të reja prin Prishtina me 58 raste. Gjilani i ka 17 raste, Ferizaj dhjetë. Raste ka pasur edhe në Fushë Kosovë (9), Vushtrri (8), Pejë (6), Mitrovicë (6), Skënderaj (6), Prizren (4). Në Suharekë, Kaçanik, Drenas e Viti janë nga tri raste, në Lipjan, Kamenicë e Podujevë nga dy raste kurse në Istog, Obiliq e Partesh nga një rast.

Numri i rasteve pozitive me COVID-19 në vend ka shkuar në 5617. Numri i të shëruarve është 2811 kurse numri i rasteve aktive 2676.

Të fundit

Grenell: Marrëveshja e 4 shtatorit po implementohet

Richard Grenell, emisar special i SHBA-ve për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë po konsideron se marrëveshja mes këtyre dy vendeve e arritur më 4 shtator në Uashington po implementohet. Grenell

Meta: Anëtarësimi i Kosovës në OKB do të sillte përfitime

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka deklaruar se Kosova është faktor i rëndësishëm i sigurisë dhe stabilitetit në rajon. Meta, përmes një postimi në “Facebook”, me rastin e 75 vjeto

Raka: Valën e dytë e kemi kaluar në gusht

Rritja e rasteve të koronavirusit në Kosovë nuk duhet të përbëjë shqetësim, meqë rritja e lehtë e të infektuarve ka dalur si rezultat i rritjes së testimeve në baza ditore, thotë mikrobi

Meta kthen në Kuvend Kodin Zgjedhor dhe i drejtohet ‘Venecias’

Ashtu siç ishte e pritshme, presidenti Ilir Meta ka kthyer në Kuvend ligjin për Kodin Zgjedhor, i cili u miratua në 5 tetor. Në dekretin e kreut të Shtetit, ky veprim argumentohet për faktin se

Rriten rastet me Covid, vdesin dy persona

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.119 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi

Kosova me 1871 raste aktive me COVID-19

17 mijë e 422 persona në Kosovë janë infektuar me virusin korona që nga 13 marsi kur edhe u paraqitën dy rastet pozitive me këtë virus. Nga të dhënat e Institut Kombëtar të Shëndetësisë

Info Tjera