MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/corona-virus-qkuk.jpg

600 shujta falas në ditë për mjekët që luftojnë coronavirusinShoqata e Gastronomeve të Kosovës, pas takimit me gastronomët në vende të ndryshme të vendit, kanë marrë vendim për shpërndarjen falas të 600 shujtave për mjekët kosovarë.

Lajmi është bërë i ditur në Facebook nga kryetari i Shoqatës së Gastronomëve të Kosovës, Petrit Kllokoqi.

Ai ka thënë se vendimi i tyre është tentim për t’u dalë në ndihmë mjekëve që po luftojnë në vijën e parë të frontit me virusin COVID-19.

“Ne si Shoqatë e Gastronomëve të Kosovës jemi te gatshëm në koordinim me Ministrinë e Shëndetësisë t’i ndihmojmë QKUKS me atë që dimë ta bëjmë më së miri. Për një muaj Shoqata jonë është e gatshme të përgatisë shujta për rreth 400 mjekë të paradites dhe 200 të ndërrimit të dyte. Ideja e këtij gjesti simbolik është t’i japim një ndihmë kuzhinës së QKUK-së”, ka shkruar ndër tjerash Kllokoqi.

Të fundit

Takimi i parë Kurti – Vuçiq

Sot në Bruksel vazhdon dialogu Kosovë-Serbi, ku do të takohen kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç. Ndërsa për Qeverinë e Kosovës takimi i sotëm

Borrell: Kemi një momentum të ri dhe duhet ta shfrytëzojmë atë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë nisur takimet të martën, më 15 qershor, në Bruksel në kuadër të dialogut ndërmjet dy vendeve. Përfaqë

Kuvendi shkarkon Metën me 104 vota pro

Me 104 vota pro dhe 7 kundër, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar raportin me gjetjet e shkeljeve të presidentit Ilir Meta nga Komisioni Hetimor. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha se dy vota kanë qen

Bisedimet Kosovë – Serbi, me 15 qershor

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet me 15 qershor në

Diskutohet për Procesin e Berlinit

Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mbi 1 mijë raste aktive në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se aktualisht në vend janë një mijë e 74 persona me virusin COVID-19 aktiv. Që nga fillimi i pandemisë e deri tani janë infektuar 107 mijë

Info Tjera