MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/corona-virus-qkuk.jpg

600 shujta falas në ditë për mjekët që luftojnë coronavirusinShoqata e Gastronomeve të Kosovës, pas takimit me gastronomët në vende të ndryshme të vendit, kanë marrë vendim për shpërndarjen falas të 600 shujtave për mjekët kosovarë.

Lajmi është bërë i ditur në Facebook nga kryetari i Shoqatës së Gastronomëve të Kosovës, Petrit Kllokoqi.

Ai ka thënë se vendimi i tyre është tentim për t’u dalë në ndihmë mjekëve që po luftojnë në vijën e parë të frontit me virusin COVID-19.

“Ne si Shoqatë e Gastronomëve të Kosovës jemi te gatshëm në koordinim me Ministrinë e Shëndetësisë t’i ndihmojmë QKUKS me atë që dimë ta bëjmë më së miri. Për një muaj Shoqata jonë është e gatshme të përgatisë shujta për rreth 400 mjekë të paradites dhe 200 të ndërrimit të dyte. Ideja e këtij gjesti simbolik është t’i japim një ndihmë kuzhinës së QKUK-së”, ka shkruar ndër tjerash Kllokoqi.

Të fundit

Ministria e Arsimit publikon tre skenarët për vitin e ri shkollor

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka bërë të ditur se është në fazën përfundimtare të përgatitjeve për fillimin e vitit të ri shkollor 2020/2021 dhe po ashtu ka njoftuar për tre skenarët

Shkarkime në Ministrinë e Infrastrukturës

Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, bazuar në rekomandimet e Zyrës Kombëtare të Auditorit, ka marrë vendim për shkarkimin e “Njësive Zbatuese të Projekteve”, për shkak se gjatë t

Edhe 172 raste të reja me Covid-19

IKSHPK ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 506 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i ko

Miratohet projektligji për marrëveshje të huas ndërmjet Kosovës dhe BE-së në vlerë 100 milionë euro

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga kryeministri Avdullah Hoti, në pajtim me Rregulloren e Punës së Qeverisë, ka mbajtur mbledhje korresponduese (mbledhje elektronike), në të cil

Nga sot testimi për COVID-19 edhe në laboratorët privatë

Duke nisur nga kjo javë, në Kosovë disa institucione shëndetësore private, të licencuara nga Ministria e Shëndetësisë, do të fillojnë të kryejnë teste serologjike dhe teste me metodën PC

Hapja e shkollave varet nga situata me coronavirus

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se në përputhje me vendimin e Qeverisë, MASH dhe IKSHPK po përgatisin udhëzuesin për mënyrën e organizimit të vitit të ri shkollor, nga 1 sh

Info Tjera