MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/qku-2.jpg

704 raste të rejaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.651 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 704 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 9 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Rastet e vdekjes janë nga komunat: Klinë 2 raste (84, 72 vjeç), Rahovec 2 raste (82, 76 vjeç), Drenas 1 rast (64 vjeç), Ferizaj 1 rast (81 vjeç), Gjakovë 1 rast (77 vjeç), Suharekë 1 rast (78 vjeç) dhe Prishtinë 1 rast (83 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 36.253 raste nga 135.969 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 948 raste të vdekjes Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 391 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 22.137 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.168.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 271 raste, Pejë 46 raste, Fushë-Kosovë 41 raste, Gjakovë 34 raste, Ferizaj 31 raste, Gjilan 30 raste, Lipjan 29 raste, Podujevë 28 raste, Prizren 27 raste, Mitrovicë 26 raste, Obiliq 17 raste, Suharekë 17 raste, Drenas 15 raste, Malishevë 15 raste, Skenderaj 13 raste, Deçan 10 raste, Vushtrri 8 raste, Klinë 7 raste, Shtime 7 raste, Viti 7 raste, Graçanicë 4 raste, Junik 4 raste, Kamenicë 4 raste, Kaçanik 4 raste, Rahovec 4 raste, Istog 3 raste dhe Dragash 2 raste.

Të fundit

Rriten rastet e reja me koronavirus

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.683 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi

Sipas KQZ-së, 47 kandidatë për deputet kanë probleme me ligjin

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve deri tani ka pranuar përgjigjet nga disa insitucione nëse kandidatët e partive politike për deputetë nuk do të mund të jenë pjesë e këtyre listave, për shkak

Inagurimi i Biden do të jetë ndryshe, ja me çfarë do zëvendësohen mbështetësit

Inagurimi është një ceremoni formale që shënon fillimin e presidencës së re. Biden do të zëvendësojë Trump kur të inagurohet si president ditën e sotme. Por ceremonia do të jetë ndryshe

Kosova me 5 mijë raste aktive me Covid-19

1 mijë e 420 raste të vdekjeve janë regjistruar në Kosovë. Që nga shfaqja e rasteve të para më 13 mars të vitit të kaluar, numri total i rasteve pozitive është 56.412 nga 211.689 persona t

Në fjalën e lamtumirës, Presidenti Trump uron administratën e re

President Trump is seen on a network monitor after his pre-recorded farewell speech was released, inside the Brady Press Briefing Room at the White House, Tuesday, Jan. 19, 2021, in Washington. (AP Ph

Subjektet politike nuk po e përfillin ligjin për barazi gjinore

Publikimi i listave zgjedhore nga partitë politike tregon se subjektet politike nuk po e përfillin ligjin për barazi gjinore. Shoqëria civile thotë se aq më keq është kur ligji nuk respektohet

Info Tjera