MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/16073321535f906a9309524743279306_v4_big-780x439-1.jpg

Ambasadori gjerman detyron kryesuesin rus t’ia lejoj fjalën ÇitakutNë fjalimin e sotëm në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, ambasadori gjerman, Christoph Heusgen e kritikoi Ministrin e Jashtëm serb, Ivica Daçiq, por edhe ambasadorin rus, Vasily Nebenzyan.

Gjermani e kritikoi rusin pasi që nuk e kishte lënë të përfundonte fjalimin e saj, ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitakun.

Ai tha se ambasadori rus, si kryetar, nuk e lejoi përfaqësuesin e Prishtinës që të përfundoj fjalimin dhe e kritikoi atë për mos lejimin e të dërguarit të posaçëm të BE-së, Miroslav Lajcak t’i drejtohej Këshillit të Sigurimit.

Ambasadori gjerman tha se përfaqësuesja e Kosovës nuk e mbaroi fjalimin e saj. “Jepi asaj një mundësi për të përfunduar”, tha ai, të cilës ambasadori rus iu përgjigj se nuk e kishte kuptuar se ajo nuk e përfundoi dhe se ekrani i dukej i ngrirë.

Pasi ambasadori gjerman mbaroi fjalimin e tij, përfaqësuesja e vendit tonë iu drejtua përsëri seancës së KS të OKB-së. Gjermani ndër të tjerash kritikoi fjalimin edhe të Daçiqit, i cili iu duk si “kopi paste” pasi që diplomati serb flet shumë për krimet e shqiptarëve dhe kurrë nuk ka dëgjuar për krimet e kryera kundër shqiptarëve në vitin 1998 dhe 1999, të tilla si, spastrim etnik dhe dëbim masiv.

Të fundit

NATO uron Shqipërinë për 28 nëntorin

NATO ka uruar Shqipërinë për ndër të 108 vjetorit të pavarësisë. Përmes një urimi në Facebook, nga Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut, theksohet se “Të gjithë do t’i bas

Kulla më e lartë në botë vishet Kuq e Zi

Në festën e flamurit tonë kombëtar, kulla më e lartë në Dubai, Burj Khalifa është veshur kuq e zi. Në kuadër të 108-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, kjo kullë ka ndriçuar kuq

1.565 testime, 480 të shëruar dhe 639 raste me COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.565 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi

28 nëntori i Adem Jasharit dhe i UÇK-së

Sot, 28 Nëntor, është dita e lindjes e një ndër luftëtarëve më të shquar që ka nxjerrë kombi shqiptar, Adem Jashari. Jashari lindi në Prekaz të Drenicës më 28 nëntor 1955. Ai ishte the

Çfarë duhet të hani në dhjetor?

Në dhjetor duket sikur edhe ushqimet marrin ngjyra festive. Dhe nuk mund të mos mendosh për gjelin e detit të mbushur e të pjekur mirë, përsheshin karakteristik apo sallatërat e shumta që ser

Pompeo uron 28 nëntorin

Në emër të qeverisë dhe popullit amerikan, Pompeo ndër të tjera thotë se ShBA mbështet Shqipërinë si një aleate e palëkundur, në reformat për t’u anëtarësuar në BE. Mesazhi i urimit

Info Tjera